Ana SayfaSağlıkCandida Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Candida Diyeti Listesi

Candida Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Candida Diyeti Listesi

Dünya üzerinde kilo problemleri ile uğraşan milyonlarca insan bulunmaktadır. Bu insanlar fazla kilolarından kurtulmak için diyetisyenlere yüklü miktarda paralar harcamakta ya da internet üzerinde buldukları birçok diyet programını denemektedirler. Yanlış yönlendirmeler ve yanlış uygulanan diyet programları yüzünden bütün emekleri boşa harcanmaktadır. Bu yöntemlerle kilo veren birçok insan bulunmasına rağmen herhangi bir faydasını görmeyen insan sayısı da bir hayli fazladır. Bu kişiler için uygulanabilecek diyet programlarından bir tanesi de candida diyetidir.

Candida Nedir? 

Candida esasen sindirim sisteminde, ağızda, cilt üzerinde ve ayak tırnaklarında sıklıkla görülen bir mantar türüdür. Bu mantar vücutta besin emilimine ve sindirime fayda sağlayan bir mantar türüdür. Fakat vücudumuzun bağışıklık sistemi yavaşladığı dönemlerde hızla çoğalarak zararlı hale gelmektedir. 

Candida Mantarının Belirtileri Nelerdir? 

Bu mantarın en önemli belirtilerinden bir tanesi kronik yorgunluktur. 

Zayıflamış bağışıklık sistemi de candida mantarına işarettir. 

Bunun yanı sıra kabızlık, şişkinlik, ishal ve mide bulantısı gibi durumlar da bu mantarın belirtileri arasındadır. 

Egzama gibi cilt sorunlarına da yol açmaktadır. 

Ani ruh hali değişimleri, anksiyete, depresyon durumu ve aşırı sinirlilikte belirtiler arasında yer almaktadır. 

Candida Mantarının Çoğalma Sebepleri

Bu mantarın çoğalmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi aşırı derecede alkol tüketimidir. 

Aşırı derece rafine yani işlenmiş şeker ile karbonhidrat tüketimi de bu mantarın çoğalmasını tetikleyen durumlardan bir tanesidir. 

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak ve yüksek dereceli stres durumları bu mantarın çoğalmasına fırsat tanımaktadır. 

Tüm bu sebeplerin yanında doğum kontrol hapı kullanımı da bunu durumu etkileyen sebeplerden biri olarak gösterilebilir. 

Candida Diyeti Nedir? 

Candida diyeti, bu zararlı mantarların vücutta çoğalmasını engellemek amacıyla ortaya çıkarılmış bir diyet programıdır. Bu diyet programı şeker, alkol, glütensiz yiyecekler gibi bazı yiyeceklerin kullanımını kesinlikle yasaklamaktadır. Bunun yanı sıra bu diyet sırasında glütensiz yiyecekler, şeker oranı düşük olan meyveler ve nişasta içermeyen sebzelerin tüketimi önerilmektedir. 

Candida Diyetinde Tüketilebilecek Yiyecekler

Bunların başında kesinlikle çilek, portakal, elma gibi şeker oranı son derece düşük olan meyveler gelmektedir. Bunlarla birlikte tüketilmesi gereken besinler kesinlikle nişasta içermeyen, düşük karbonhidrat değerine sahip sebzeler olmalıdır. Bu sebzeler lahana, brokoli, salatalık, kuşkonmaz, patlıcan, soğan, ıspanak, kabak, domates gibi sebzelerdir. Bu diyet süresince bu sebzelerin çiğ ya da buharda pişirilerek tüketilmesi önerilmektedir. Diğer tüketilebilecek ürünler kırmızı et, tavuk, yumurta, hindi, somon gibi protein değeri yüksek olan besinler olmalıdır. Bu diyette sağlıklı yağların tüketimi de son derece büyük önem taşımaktadır. Bu yağlar sızma zeytinyağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlarla birlikte yağ oranı yüksek olan avokado ve zeytin de olabilir. Bu diyette baharatların önemi de son derece büyüktür. Öğünlerde tüketilen yemeklerde çeşitli baharatların belirli oranlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. 

1- Sabahları tereyağı: Tıpkı Karatay diyetinde olduğu gibi bu diyet türünde de tereyağı önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle kahvaltılarda tüketildiği takdirde vücudun ihtiyaç duyduğu protein ve vitaminlerin yarıya yakını doğal ve sağlıklı bir şekilde alınabilir.

  2- Öğün aralarında avokado: Öğün aralarında izin verilen sadece iki meyve vardır. Bunlardan biri limondur. Ancak limon tek başına tüketilmesi zor bir meyve olduğu için diyeti yapanların öncelikli tercihleri avokado oluyor. Avokado gaz ve şişkinlik gibi sindirim problemlerinin önüne geçmektedir. Hormon dengesizliğini de ortadan kaldıran avokado haftanın beş günü tüketilebilir.

  3- Akşam yemeklerinde kabak ve patlıcan: Diyet boyunca akşam yemeklerinde mümkün mertebe az gıda alınmalıdır. Kabak ve patlıcan dışında brokoli ve lahana da diyet listelerinde bulunuyor.

​​​​​​

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img