‘Türkiye’de yatırım yapana ‘yabancı’ gözüyle bakmayız’

0

Yıldırım, küresel yatırımcıların Türkiye’de ayrıca yeni iş kurma keza de mevcut işlerinin uzun vadede geliştirilmesine karşın beklentilerinin karşılanacağını da vurguladı. Yıldırım, “Güven noktasında Türkiye’de zerre kadar tereddütünüz olmasın. Türkiye, dünyanın çoğu ülkesinden daha tehlikesiz bir ülkedir. Yatırımcının, beklentilerini karşılayan istikrarı tedarik eden bir yönetim iş başında” diye seslendi.

15 Temmuz girişimine değinen Başbakan Şimşek şunları söyledi: “Şaka gibi belki size fakat silahlı bir darbe teşebbüsünü, silahsız bir güçle daha aşağı eden bir Türkiye’den bahsediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağını ve geleceğini seven vatandaşlarımız, demokrasiyi imha etmek isteyenlere hak ettikleri cevabı verdi.

EKONOMİ O GÜN TEMİNATA ALINDI

O gün yalnızca darbe bastırılmadı. O gün bununla beraber Türk milleti ekonomiyi de teminat altına aldı. Türk ekonomisinin darbe sonrası görünümü, herhangi bir olayla küresel ya da yöresel olaylardaki görünümü aralarında hiç fark olmadı. Merkez Bankası bile piyasalara engelleme ihtiyacı duymadı.”

BURADA KADER BİRLİĞİ YAPMIŞIZ

Idare olarak görevlerinin işadamların işlerini kolaylaştırmak olduğunu gösteren Şimşek, şöyle seslendi: “Yatırımı siz yapacaksınız, parayı siz kazanacaksınız. Fakat çoğu insana da istihdam sağlayacaksınız. Bize düşen önünüzü açılmak. Onun için özellikle sizden şunu istiyorum; Burada her şeyi dobra dobra söyleyin. ‘Söylersek şikayet anlamına kazanç. Bundan sonradan işlerimiz daha da zora girer’ diye düşünmeyin. Esas gerçekleri bizden saklarsanız o süre üzülürüz. Sizler, yerli yatırımcılar kim olursa olsun, taş üzerine taş koyan herkesin başımız üstünde yeri vardır. Türkiye’de yatırım yapan hiç kimseye tanıdık olmayan gözüyle bakmayız, bunu bilin. Tanıdık Olmayan mefhumu, Türkiye’deki yatırım yapanlar için geçersizdir.”