Dolar/TL güne yükselişle başladı

0

Dün güne yükselişle başlayan dolar/TL, doların diğer para birimleri karşısında değerinde kazanmasının etkisiyle yurt içi piyasalar kapandıktan sonradan akşam saatlerinde 3,1145’i fark etti ve günü 3,11’in üzerinde tamamladı.

Bugün de yükseliş eğilimini sürdüren dolar/TL, gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,1163’ü görmesinin arkasından saat 09.40 itibarıyla 3,1135’ten müşteri buluyor. Avro/TL yüzde 0,10 artışla 3,3990, sterlin/TL ise yatay bir seyirle 3,7885’ten operasyon görüyor.

Analistler, küresel piyasalarda eksilen risk iştahına bağlı olarak ABD 10 yıllık bono faizlerinin yüzde 1,87 ile yaklaşık 5 ayın zirvesini gördüğünü, doların da diğer para birimleri karşı değer kazandığını açıklama ediyor.

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyon raporunda gıda enflasyon tahminlerinin aşağıda çekilmesi, TÜFE tahminlerinin ise bu yıl için değişmez tutulup gelecek sene için yükseltilmesinin çekirdek enflasyon göstergelerinin sorgulanmasına neden olduğunu dile getiren analistler, dolar/TL’nin çekirdek enflasyonun esas değişkeni varsayıldığı için Türk lirası üzerinde zorlama oluştuğunu belirtti.

Teknik açıdan dolar/TL’de yükseliş eğiliminin sürmesi durumunda 3,1222 seviyesinin dayanıklılık konumunda olacağını kaydeden analistler, olası düşüşlerde ise 3,0976 seviyesinin yardım konumunda izleneceğini belirtiyor.