Bu kezzap yağmuru ne kadar tehlikeli ölümcül mü?

3

MUSUL’da IŞİD’in yaktığı sülfür tesisinden gelen asit yüklü bulutlar Türkiye’ye ulaştı. Peki nedir asit yağmuru güneydoğu anadolu bölgesine yağan yağmur ne dek tehlikeli? Merak edilen sorulara İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ’nden Prof. Mikdat Kadıoğlu yanıt verdi. ÖLÜMCÜL MÜ?
Bu yağmurların ölümcül etkileri olmadığını bildiren Profesör Kadıoğlu, bitki örtüsü için zararlı olduğunu söyledi. Kadıoğlu bugünkü köşe yazısında şu bilgileri verdi; -Ilk Önce söyleyeyim: Irak’taki kükürt imal tesisinde meydana çıkan yangın ülkemizde sadece doğu bölgelerini çok hafif ve asit yağmuru şeklinde etkileyebilir. Bu etki asla ölümcül, vb. tehlikeli bir koşul oluşturmuyor ve sanıldığı gibi de kafamıza bir şişeden olduğu gibi havadan asit filan dökülmeyecek… KEZZAP YAĞMURU NEDİR? Fabrikalar, enerji santralları, motor egzozları ve yarı kaynaklardan atmosfere atılan kükürt dioksit (SO2) ve azot oksitleri (NOx) atmosferdeki taşınımı sırasında bulut içindeki su ile reaksiyona girerler. Bu reaksiyonlar sonucunda sülfürik asit (H2SO4) ve nitrik asit (HNO3) (halkın değişiyle kezzap) oluşur. Oluşan sülfürik asit ve nitrik asidin yağmur, kar, sis ve diğer şekillerde yağışlarla beraber yeryüzüne düşmesine asit yağışları adı verilir.

PEKİ ASİT YAĞMURU NE YAPAR? -Yağışların normal yağıştan daha artı asitlik derecesine sahip olmaları, düştükleri bölgeyi (tümör, toprak, yapılar, göller, akarsular, denizler vb.) kirletmekte, yapılara ve canlılara hasar vermektedirler. Asit yağışlarına ek olarak kuru birikme olarak adlandırılan bir asitlilik çeşidi daha vardır. Bu ise, gaz ve parçacık biçiminde daha asit reaksiyonlu parçacıkların yeryüzünde birikmesidir. Rüzgar daha asit reaksiyonlu parçacıkları taşır ve bunlar da değişik yüzeylerde (Bitkiler, binalar, arabalar, vs) birikirler.
 
Yağışlar sırasında daha önceden havada birikmiş olan daha asit reaksiyonlu parçacıklar yağışla yıkanarak yeni bir karışım oluştururlar ve bu karışım çok daha asit reaksiyonlu bir yapıya sahip olabilir. Kuru birikme ile asit yağışlarının birlikte meydana gelmesi literatürde asit birikmeleri olarak adlandırılır. Yağışların havadaki gaz ve asılı parçacıkları temizleme görevi yapması nedeniyle de yağış hava kirliliğinde fazla tartı kazanmaktadır.

Teröristlerin Musul ’da yaktıkları kükürt madeni ülkemize epeyce uzak. Diğer deyişler altında görüldüğü gibi ülkemizin doğu bölgesinde olabilecek asgari miktarda.

RUSYA’YA DEĞIN GİDECEK
Benzer bir şekilde bir meteoroloji mühendisi olarak yapacağımız aşağıdaki gibi basit bir yörünge analizi de bu kirleticilerin bizim güneydoğun geçerek Çin ’in üstünde bu ay sonunda Rusya ’nın içlerine dek varacağını söyleyebiliriz.
 
sonuç olarak kışın ara sıra yaşadığımız hava kirliliğinin yanına Musul ’dan gelebilecek olan kirleticilerin lafı bile olmaz. Şüphesiz gürültüsüz bir kriz olan asit yağmurlarını ülkemizde fazla daha artı ciddiye alıp kendimizi, doğamızı, göllerimizi ve tarihi eserlerimizi korumalıyız… MUSUL’DAKİ YANGININ GÖRÜNTÜLERİ