ABD’ye sunulan deliller ‘Güleni Tutuklama için o deliller kafi’

1

Tolga TANIŞ

FETULLAH Tebessüm Eden’in iadesi için ABD’ye dışarı giden Yargı Bakanı Bekir Bozdağ, Washington’da önceki gün Amerikalı mevkidaşı Loretta Lynch ile biraraya geldi. Bozdağ, görüşmenin peşinde Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada Fetullah Tebessüm Eden hakkında ilave deliller sunduğunu söylerken “Sayın Bakan’a ülkemiz için Fetullah Gülümseyen’in yaptıklarının ne anlama geldiğini açıklama ettik” diye konuştu. Bozdağ, ziyaretin önemini ise Türkiye’nin bugüne kadar böylece çok ülkeden birçok suçlu için iade başvurusunda bulunduğunu lakin şimdiye dek başta bir dosya için Türkiye Adalet Bakanı’nın özel bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı.

ABD: DELIL STANDARTLARINA BAĞLI

Darbe teşebbüsü nedeniyle Türkiye ve ABD arasındaki iade anlaşması gereği geçici tutuklama talep edildiğini gösteren Bozdağ, “Fetullah Gülen’in ABD’de ikamet etmesi nedeniyle terör örgütünü yönetmeye devam ettiğini ve bunun olmadığını net biçimde ifade ettik. Geçici tutuklama talebinin içerisinde geçici tutuklamayı gerektirecek yeterlilikte koskocoman deliller yer alıyor. O delillerin geçici tutuklama için kafi olduğuna inanıyoruz. Yargıyı göz ardı edin, bize verin, demiyoruz. Önemli olan bu yargısal sürecin başlatılmasıdır” diye konuştu. Bozdağ, Amerikalıların bu konuya siklet verdiklerini vurguladıklarını, beş bambaşka savcının dosyayla ilgili görevlendirildiğini belirtti.

ABD Hak Bakanlığı ise görüşmeyle ilgili Hürriyet’e gönderdiği açıklamada, iade için zorunlu delil sunulması zorunluluğuna değinip şöyle dedi:

“Lynch ve Bozdağ, iade dahil ABD ve Türkiye arasındaki adli kolluk kuvvetleri ve terörle mücadele işbirliğini yine görüşürüz buluştular. Özellikle ABD-Türkiye Suçluların İadesi Anlaşması zarfında iki ülkede de iadelerin hak süreci ve buna ast olarak iadeyi talep eden ülkenin delil standartlarına ast olduğunu konuştular. Tam işbirliğini sürdürecekleri yönünde taahhütte bulundular.”

ZARRAB DAVASI DA TARTIŞILDI

Bozdağ, toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen ay ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile olan görüşmesinde gündeme getirdiği Reza Zarrab konusunun da değerlendirildiğini belirterek şunları söyledi: “Reza Zarrab dosyası bizim peşine düşüp takip ettiğimiz kadarıyla hukuki olmaktan ziyade siyasi. Çünkü dosyada ortaya konulan sebepler daha ziyade savcının şüpheden kaynaklı yorumlarından ibaret. Burada Sayın Cumhurbaşkanımıza, eşine karşın savcının yaptığı değerlendirmeler var. Türk vatandaşı olan birinin Amerikan kanunlarında kendisine isnat edilen suçtan dolayı Amerika’da yargılanmasının olası olmadığı apaçık. Bunu Sayın Bakan’a ilettik.”