‘Hiçbir belediyenin terör örgütlerine destek gibi bir hakkı olamaz’

1

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, halkın oyuyla seçilen hiçbir belediyenin terör örgütlerine yardım verme hakkı olmadığını belirterek, “Tarumar edilmiş bu şehirlerde ahali belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini seçerken, şehirlerine çukurlar kazılsın, bombalar patlatılsın, ırk öldürülsün, binalar yıkılsın, okullar yakılsın diye bunları seçmediler.” dedi.

Atatürk Üniversitesi Akademik Yıl açılışı ve partisinin siyaset akademisi toplantısına bulunma üzere Erzurum’a gelen Kurtulmuş, Vali Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Kurtulmuş, ziyarette basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Türkiye, Temmuz 2015’ten beri çok sayıda terör örgütüyle eş zamanlı olarak çaba ediyor. Hatta diyebiliriz ancak bu bir mücadelenin çok ötesinde terörle savaşıyor. Türkiye bir taraftan DEAŞ’la bir taraftan PKK, bir taraftan FETÖ ile bir taraftan sınır dışından gelen DEAŞ’ın ve PYD/YPG’nin tehditleriyle aynı zamanlı olarak uğraş etmek durumunda ve bunların hepsinde de Allah’a çok şükür büyük mevzi kazanıyor.” ifadesini kullandı.

Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı şehirlerde belediyelerin kaynaklarının terör örgütüne aktarıldığı konusunda iddialar olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın da bu iddialar üstüne gözaltına alındığını dile getirdi.

Siyasiler olarak bu soruşturmaları kamuoyu gibi dıştan peşine düşüp takip ettiklerinin altını çizen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Halkın oylarıyla seçilmiş olan hiçbir belediyenin terör örgütlerine destek vermek gibi bir hakkı olamaz. Tarumar edilmiş bu şehirlerde ırk belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini seçerken, şehirlerine çukurlar kazılsın, bombalar patlatılsın, halk müziği öldürülsün, binalar yıkılsın, okullar yakılsın diye bunları seçmediler. Halk oy verirken hizmet edinmek için, hoş şehirlerde yaşamak için belediyecilik hizmetlerinden istifade edebilmek için, parklarının, yollarının, yeşil alanlarının bol olduğu şehirler versinler kendilerine diye, hizmet sunsunlar diye belediyelere oy verdiler ve seçtiler. Belediyelerin hizmetleri bırakıp bir şekilde terör örgütüne takviye olacak faaliyetlerin yanında, gölgesinde yer alması ilk ilk önce kendisine oy veren halka aleyhinde ihanettir.”

Numan Kurtulmuş, belediyelerin tekrar gözden geçirildiğini açıklama ederek, “Belediyeler yeniden gözden geçiriliyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile ilgili iddialar da bu kapsamda ele alınmalıdır. aralıksız bir soruşturma var, o soruşturmanın sonucunu defalarca beraber göreceğiz. Soruşturmanın sonucuna göre de belli bir karar alınacaktır.” diye konuştu.

-“sosyal ağ sorumsuzca davranılacak bir bölge değildir”

Bir gazetecinin “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da internet bağlantısında yaşanan sorunun Kışanak’ın gözaltına alınması ile ilgili olup olmadığını” sorması üzerine Kurtulmuş, konunun gözaltı kararıyla ilgisini bulunmadığını söyledi.

Sosyal medyada zaman zaman provokasyonların yapıldığını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “sosyal medya sorumsuzca davranılacak bir alan değildir. Cümbür Cemaat burada fazla itinalı davranmalıdır. Bizim için kayda değer olan Ortadoğu bu dek karmakarışık bir noktadayken Türkiye’nin dirliğinin, birliğinin sağlamasıdır. Aramızda siyasi farklılıklar olabilir fakat hepimiz bu ülkenin çocuklarıyız. İnterneti, sosyal medyayı kullananlar da asla ayrılık dili üzerinden bir takım provokasyonlar yapamaz. Yapmamalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Zehra Melek Çat