HDP sokaklara çağırdı, 30 kişi geldi

0

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve eşbaşkan Fırat Anlı’nın “teröre destek” gerekçesiyle önceki gün gözaltına alınmasını protesto etmek için HDP/PKK’nın yaptığı çağrıya Diyarbakırlı uymadı. HDP ve DBP yöneticilerinden oluşan 30 şahsiyet grup dışında belediye önünde toplanan olmadı. HDP/PKK’nın Diyarbakır’da yaşadığı bozgun fotograflara da yansıdı.

Diyarbakır’da HDP çağrı yaptı, yurttaş yardım vermedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye binası önünde yaklaşık 30 karakter bir grup toplandı. Saat 11.00’da gözaltını protesto çağrısı yapan HDP’nin duyurusu, Diyarbakırlılar tarafından dikkate alınmadı, sokaklar büyük oranda abes kaldı. Belediye binasına yürümek üzere sokak arasında toplanan ufak bir grup, belediyeye yürümek istedi. Keşmekeş çıkartmak seve seve güvenlik güçlerinin “dağılın” çağrısına uymayan grup, tazyikli su sıkılması üstüne 15 dakika içinde dağıldı. Geride eski milletvekili Sebahat Tuncel’in de bulunduğu 8 birey kaldı. Gösteriye katılanlardan 25 birey gözaltına alındı.

HDP’LİLER YALNIZ KALDI

Diyarbakırlı yurttaşlar çağrıya asalet etmeyince HDP Grup Başkan Vekili Çağdar Demirel, Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Feleknaz Uca, Demokratik Bölgeler Partisi Benzer Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile bir takım meclis üyeleri yalnız kaldı. Grup, belediye binası çevresindeki polis barikatını yıkmaya yeltendi, ama başarılı olamadı. Grubun dağılmaması üzerine polis tazyikli su sıkınca, geride sadece Sebahat Tuncel ve 7-8 kişi kaldı. Yürümek isteyen 25 kişi kısa sürede gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aralarında Batman eski Milletvekili Ülkü Akat Ata ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin de yer aldı.

YÜKSEKDAĞ KATILMADI

Büyükşehir Belediye Binasına yürümek üzere ara sokakta biraraya gelen grubun aralarında HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın olmadığı görüldü. Diyarbakır’da olmasına rağmen Yüksekdağ’ın eyleme katılmaması dikkat çekti.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI BİLE GELMEDİ

HDP’nin eylem çağrısına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının da katılmadığı görüldü. HDP’nin önceki gün bütün belediye çalışanları ve basın kuruluşlarına attığı mesajda, “Büyükşehir belediyesi eşbaşkanlarımız bu akşam, gözaltına alınmıştır. Tüm belediye çalışanlarını, belediyemize sahip çıkmaya ziyafet ediyoruz” ifadelerine yer vermişti.

BÜTÜN YURTTA FİYASKO

Sadece Diyarbakır’da yok yurt genelinde de HDP aynı bir fiyasko yaşadı. HDP il örgütleri gözaltıları protesto etmek için saat 11.00’de şehir meydanlarında toplanma çağrısı yaptı. HDP’nin son seçimlerde yüzde10-14 aralarında oy aldığı İstanbul, İzmir ve Bursa gibi illerde toplananların sayısı 100’ü aşmadı.

‘EYLEM Mİ OLDU FARKETMEDİK’

Diyarbakır’daki yürüyüş girişimini değerlendiren Diyarbakır esnafı, durumu “yaşam olağan, herke işinde gücünde. Kimse HDP’yi dikkate almıyor. Dün bugünün aynasıdır. Gitgide halkın katılımı en üye indi, hiçbir çağrıya halk cevap vermiyor. Böyle de devam edecek gibi görünüyor. Her Tarafta bir oluşum için millet artık kendini yormuyor” diye özetledi.

Aydınlık’a konuşan bir diğer Diyarbakırlı ise, “Eylem mi olmuş? Hiç kimse duymadı. Buralarda artık hiç kimse HDP çağrısıyla sokağa çıkmaz. Güvendeyiz. Daha bu sabahtan bizim bayan, kadın arkadaşlarıyla Sur’da kahvaltıya gitti. Her şey ağırbaşlı” dedi. Görevli bir zabıta da ‘Buralarda bir şey olduğu değil, kimse toplanmadı’ ifadelerini kullandı.