BionTech Korona Virüs Aşısı Etkili Değil mi?

Dünyanın umutla beklediği aşı açıklaması başında 2 Türk'ün olduğu Alman BionTech şirketinden gelmiş ve herkes için büyük umut olmuştu ama şimdi dünyanın çeşitli yerlerinden gelen haberler herkesi üzdü.

BionTech Korona Virüs Aşısı Etkili Değil mi?
24 Ocak 2021 - 13:02 - Güncelleme: 24 Ocak 2021 - 13:18
Dünyanın umutla beklediği aşı açıklaması başında 2 Türk'ün olduğu Alman BionTech şirketinden gelmiş ve herkes için büyük umut olmuştu ama şimdi dünyanın çeşitli yerlerinden gelen haberler herkesi üzdü. BionTech'in geliştirdiği aşının koruma yüzdesi sadece %50 olarak açıklandı ve üstelik mustasyona uğramış virüse karşı etkinliği yok.

Daha önce Çin tarafından geliştirilen  aşının ilk dozunun yüzde 50'ler seviyesinde etkili olduğu açıklanmıştı ama yakın sonuçlar Pfizer/BioNTech aşısı için çıktı.

İngiliz The Guardian, Alman Frankfurter Rundschau ve İsrail'in Times of İsrail gazeteleri, Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozdaki korumasının "açıklanan ve düşünülenden" daha az olduğunu yazdı.

Sözcü Gazetesi muhabirlerinden Ali Gülen'in haberine göre, İsrail'de yüksek aşılamaya rağmen Salı günü 10.000'den fazla yeni vaka tespit edildi ve aşılanmış kişilerden sadece 30 ile 40'ı İngiltere mutasyonunu gösterdi.

İngiliz mutasyonuna karşı koruma rakamla iyimser bulunur ve tıbbi olarak desteklenirken, Brezilya ve Güney Afrika mutasyonu için benzer sonuçlar çıkmadı. Bir İngiliz- Hollanda araştırma ekibi, aşıdan sonra vücudun oluşturduğu antikorların Güney Afrika ve Brezilya mutasyonunu nötralize edemediğini saptadı. Pfizer/Biontech ise, şimdi mRNA aşısını buna göre yenilemekten söz ediyor.


Bu haber 912 defa okunmuştur.