Ana SayfaYaşamAskerlikle İlgili Neler Bilmek Gerekir?

Askerlikle İlgili Neler Bilmek Gerekir?

Askerde biraz daha rahat edebilmek için bilinmesi gereken birçok şey vardır. Genel olarak söylemek gerekirse bilinmesi gereken en başlıca kural, her şeyi bilmemek olur. Bildiğiniz her konuya atlarsanız pek boş vaktiniz olmayabilir. O zaman komutanların tam da aradığı kişi olursunuz ve askerlik yaptığınız birliğinizin hemen hemen ter türlü işini size yaptırmaya çalışırlar.

Zamanın, siz anlamadan  su gibi akıp gideceği gibi bir avantajı olsa da sonralardan sıkılma, bunalma, sinir ve bol stresli günlerin sizi bulacağı gibi de bir dezavantajı olacaktır. Tabi bu sizin iş yapmayı sevme sevmeme durumuna göre değişir. Parantez içinde şunu da söylemek gerekiyor iş yapan asker rütbeliler arasında daima sevilen, yardımcı olunan ve ufak tefek bazı yaramazlıklarına göz yumulan askerdir.
Rütbeleri Bilmek
Rütbelerden daha önce daha çok muhatap olacağımız rütbeli komutanlarımızın isimlerini bilmeliyiz. Tabi ki her üstümüze aynı saygı çerçevesinde davranmalıyız ama şu da bir gerçek ki komutanların rütbesi düştükçe size daha yakın daha samimi olurlar. Bu sakın yüksek rütbeli komutanların samimiyetsiz olduğu anlamına gelmesin, kesinlikle böyle bir şey söylemek doğru olmaz.
Rütbesi düşük komutanlar yüksek rütbeli komutanlara göre sizlerle daha fazla vakit geçirecekleri için dolayısıyla daha fazla iletişim halinde olacaksınız bu durumda ister istemez beraberinde bir samimiyet getirecektir. Bu sebepten dolayı her komutanla aynı şekilde aynı tavırlarda konuşmamalıyız. Komutanlarla rütbelerine göre konuşmakta fayda var.
Çamaşırhane, banyo, depolar, kantin, silahlık gibi yerleri ve görevli askerlerin kim olduğunu bilmemizde fayda var.
Çakı Gibi Asker Olmak
Çakı gibi bir asker olma deyimini duymuşsunuzdur. Eğitimlerde yürüyüşlerde veya komutanla herhangi bir konu hakkında görüşürken karşılarında dimdik durmanız ve bir şeyler yaparken aceleci değil seri olmanız gerekir.
Çok basit olsa dahi aldığınız her görevi en kısa zamanda ve en kaliteli şekilde bitirmelisiniz. Bu komutanların gözüne girmenizi sağlayacak en büyük davranış biçimlerinden bir tanesidir. Bu davranışlar sizi angarya işlerden alıkoyar ve daha dolu işler için görev almanızı sağlar. Askerliğimi nasıl kolay yaparım, bu askerlik nasıl kolay yapılır diye düşünüyorsanız bu taktikler tamda size göre.
Anı Biriktirmek
Askerlik süresi yaşadığımız şu günlerde her ne kadar  kısalmış olsa da onlarca güzel anılar biriktirebilmek hala mümkün. Olabildiğince güzel hatıralar biriktirmek, sizler için faydalı olacaktır. İmkanınız varsa her fırsatta fotoğraf ve video çekmeli ve çekilmelisiniz. Döndükten sonra bolca özlem duyacağınız o günlere ve dostluklarınıza  ait ne kadar kayıt olursa elinize o ömür boyu unutamayacağınız askerliğinizi daha iyi yâd eder ve çevrenize daha iyi anlatırsınız.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img