Ana SayfaSağlıkAlzheimer Olduğumu Nasıl Anlarım?

Alzheimer Olduğumu Nasıl Anlarım?

Alzheimer Tanımı
Alzheimer, yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür. Alzheimer, beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan ilerleyici bir nörolojik bir hastalıktır. Bu hastalıkta düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarında azalma meydana gelir ve belirtiler yaşla birlikte yavaş yavaş ortaya çıkar. Alzheimer hastalığının ileri evrelere gelmesi yıllar sürebilir.
Alzheimer hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Alzheimer’ da belirtiler son yaşanan olayların unutulması şeklinde olurken birkaç yıl içerisinde bireyler günlük işlerini yapmada zorlanacak duruma gelebilirler. Sosyal aktiviteler davranışlar  mantıklı düşünme yetenekleri zamanla olumsuz etkilenir.
Alzheimer Belirtileri
Başlangıçta yalnızca basit unutkanlıklarla başlayan hastalık, daha sonraları hastanın yakın geçmişe yaşadığı olayları unutmasına ve yakın çevresini hatta aile fertlerini bile tanıyamamasına kadar ilerleyebilmektedir. Hastalık çoğunlukla altmış beş yaş ve üzerindeki bireyleri etkilese de daha genç yaşlarda da ortaya çıktığı olabilmektedir.
Bu nedenle Alzheimer’ a tam olarak yaşlılık hastalığı diyemeyiz. Alzheimer hastalığı sağlık açısından oldukça önemlidir. Alzheimer hastaları, genellikle bilişsel ve davranışsal alanlarda performans düşüklüğü olması sonucunda kliniklere başvururlar. Alzheimer hastalığının daha da ilerlemesi ile birlikte en yaygın olarak ortaya çıkan Alzheimer belirtileri şu şekildedir:


-Bilinçte meydana gelen bulanık
-Kişinin içinde olduğu ortama alışmakta zorlanması
-Kişinin iyi bildiği yerlerde bile kaybolması
-Konuşma ve dil becerilerine yönelik sorunlar
-Saldırganlık, kişinin aile ve arkadaşlarından olağan dışı taleplerde bulunması, çevreye karşı şüphe duyması gibi kişilik bozukluklarının ortaya çıkması
-Kişinin hatırlayamadığı olayları inkar etmesi
-Kaygı ve depresyon
Bu belirtiler daha çok hastalığın ilk olarak teşhis edildiği dönemlerde sıklıkla görülen semptomlardır. Hastalığın ilerlemesi ile bu belirtiler şiddetini arttırır. Alzheimer, uzun yıllardan beri bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Fakat henüz hastalığın gelişim nedeni kesin olarak belirlenebilmiş değildir.
Alzheimer’ın Gelişiminde Rol Oynayan Nedenler
– İleri yaş
– Ailede Alzheimer öyküsünün bulunması
– Down sendromlu doğmak
– Geçmişte geçirilen kafa travmaları
– Uyku bozuklukları
– Yetersiz olan fiziksel aktiviteler
– Obezite
– Sigara içmek ve sürekli olarak sigara dumanına maruz kalmak
– Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol
– Diyabet hastalığı
– Yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmek
Alzheimer hastalığı insanlarda her iki cinsiyette de görülebilir. Fakat kadın cinsiyette görülme olasılığı erkek cinsiyette görülme olasılığına göre daha yüksektir.
Alzheimer hastalarında beyin hücrelerinin ölümüne neden olabilecek faktörlerin araştırılmasına yönelik olarak yapılan çalışmalar bu hastalığın nedeninin belirlenebilmesi için bir umut ışığı olmuştur. Alzheimer hastalığı bazı genetik hastalıklarla benzer özellikte belirtiler gösterebildiğinden dolayı bunların araştırılması maksadıyla gen taramalarının da uygulanması gerekli olabilir.
Alzheimer’ın kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak bazı uygulamalar ile Alzheimer’ ın hastada oluşturduğu semptomlar azaltılabilir ya da ortadan kaldırılabilir, hastalığın ilerleyişi yavaşlatılabilir. Alzheimer hastaları için ev ortamında gerekli düzenlemeler yapılarak ve yalnız yaşayan hastalar için evde unutkanlığını önleyecek ve hatırlamasını kolaylaştıracak tedbirler alınmalıdır. Hastalığa ilişkin semptomların azaltılması ve yaşam kalitesinin arttırılması için doktorun verdiği bazı ilaçların kullanımı önerilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img