Home Sağlık Alkali Diyet Nedir?

Alkali Diyet Nedir?

0

Fazla kilolarından şikayetçi olan ve diyet yapmak isteyen kişilerin en çok zorlandıkları şey hangi diyet programını uygulamaları gerektiğini bilmemeleridir. Kişiler birçok farklı diyet programını uygulasalar bile çoğu zaman başarılı sonuçlar elde edememektedirler. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi kendilerine uygun olmayan diyet programlarını tercih etmeleridir. Bunun yanı sıra seçtikleri diyet programlarını kurallarına uygun olarak yerine getirmemeleri de burada önemli bir etken olmaktadır. Bu gibi durumların sonucunda da beklenen sürede beklenen kilo kayıpları gerçekleşmemektedir. Bu tarz problemler yaşayan kişiler için önerilebilecek diyet programlarından bir tanesi de alkali diyetidir.

Alkali Diyeti Nedir? 

Alkali diyetin en önemli amacı vücuttaki pH dengesini sağlayarak kilo vermenizi sağlamaktır. Bu diyette tüketilen besinler genel itibariyle asit oranı yüksek olmayan asidik besinleri içermektedir. Asidik besinlerin sıkça tüketilmesi vücutta metabolizma hızının yavaşlamasına ve farklı sindirim rahatsızlıklarına yok açmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman bu diyet programında asit oranı yüksek olan yiyeceklerden kaçınmak son derece büyük önem taşımaktadır. Alkali diyeti genel itibariyle sağlıklı yağları ve besinleri, baharatları ve vücuda yararlı tohumları içerdiği için sağlığınız açısından da son derece faydalıdır.

Alkali Yiyecek ve İçecekler Nelerdir? 

Alkali besinler özellikleri itibariyle kendi aralarında 3 gruba ayrılmaktadırlar. Bunlar az alkali besinler, orta alkali besinler ve çok alkali besinlerdir.

Az Alkali Besinler

Az alkali besinler olarak adlandırılan yiyecekler başta somon, ton balığı, sardalya, hamsi, uskumru gibi deniz ürünlerini içermektedir. Bunun yanı sıra manda sütü, soya sütü, pirinç sütü gibi süt ürünleri de az alkali besinler grubunda yer almaktadır. Karpuz, çilek, böğürtlen, kayısı, nektarin, hurma, armut gibi meyvelerle birlikte kuru üzüm ve kuru erikte az alkali besinler arasında yer almaktadır. 

Orta Alkali Besinler

Orta alkali besinleri lor peyniri, kefir, keçi sütü, koyun sütü ve bunları yoğurtları, tofu gibi süt ve süt ürünlerini içermektedir. Bunların yanı sıra hayvansal gıdaların temellerinden birisi olan yumurta da bu grupta yer almaktadır. Kavun, incir, muz, üzüm, erik gibi sık tüketilen meyveler de bu gruba dahil olan yiyeceklerdir. 

Çok Alkali Besinler

​​​​​​​Çok alkali besinler grubunda yer alan besinler diğer iki gruba göre biraz daha azdır. Bu besinler limon, greyfurt, hindistan cevizi ve sütü, badem sütü, avokado gibi besinlerden oluşmaktadır. 

Alkali Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bu diyeti uygularken öncelikle idrarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. pH değerini ölçemeyeceğiniz için koku ve rengine bakarak bunu anlamanız mümkündür. Öğünlerinizde sebze suyu tüketmeye özen gösteriniz. Mümkün olduğunca tuz kullanımını minimuma indirmeye özen gösteriniz. Alkali olan besinleri seçerken dikkatli davranmaya özen gösteriniz. Bu diyetin temelini bu besinler oluşturmaktadır. Öğünlerinizde elinizden geldiğince yararlı yağlar kullanma konusunda hassas olmalısınız. Bu istediğiniz kiloları vermekte size epey yardımcı olacaktır. 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version