Ana SayfaSağlıkAlışveriş Hastalığı Nedenleri

Alışveriş Hastalığı Nedenleri

Alışveriş Hastalığı Nedir?
Günümüzde sık rastlanan alışveriş hastalığı insanların psikolojik tatmin sağlama isteğinden doğan birçok rahatsızlıktan biridir. Bu hastalığa yakalanan insanlar genellikle gördüğü her şeyi ihtiyacı olmasa bile almak isterler. Sahip olmadıkları her ürünü gördüklerinde rahatsız olan bu insanlar bir şeyi almak isteyip alamadığı zamanlar sinir krizi bile geçirebilecek duruma gelirler. Çoğu zaman aynı şeyin farklı renklerinden onlarca çeşit satın almalarına rağmen bunları kullanmazlar bile. Bu da bir sağlık sorununun göstergesidir.
Bu Hastalık Neden Oluşur?
En bilinen nedeni minimalist yaşama alışık olmamaktır. Ancak derine indiğimiz zaman geçmişe dayalı birçok sorunun bu durumu tetiklediğini görürüz. Bunlar:
            -Kişinin küçük yaşlarında ailesi istediği her şeyi almıştır, eli sıcak sudan soğuk suya değmemiştir.
            -Toplum tarafından saygı duyulmayan kişiler kendini kanıtlama çabasıyla bu duruma düşebilir.
            -Egosantrist kişiliğe sahip insanlar her şeyin kendisi için üretildiğini ve bu yüzden onu alması gerektiğini düşünür.
            -Kararsız insanlar seçim yapamadığı için her çeşitten almak ister.
            -Animistik düşünceye sahip insanlar eşyalar ile aralarında bir bağ oluştuğu hatta nadiren onların kendileriyle konuştuğunu hisseder.
            -Saplantılı insanlar bir şeye saplantı gösterdiklerinde o şeyin her çeşidini almak ister.
            -Obsesif insanlar satın alamadıkları şeye takılıp kalır ve onu satın alabilene kadar kendini tatmin etmek için ihtiyacı olmayan bir sürü farklı ürün alır.
            -Kompulsif insanlar başarının yolunu elindekilerinin niceliğine bağladıkları zaman olabildiğince alışveriş yaparlar. 
            -Paranoid kişiliğe sahip insanlar bir şeyi satın almadıklarında başlarına çok kötü şeyler gelebileceğini, başka insanların onların arkasından bu konu hakkında konuşacağını düşünürler.
            -Psikotik rahatsızlığı olan insanlar birinin onlara sürekli bir şeyleri satın alması gerektiğini söylediğini duyar ve korku içinde istemeyerek de olsa alışveriş yaparlar.
            -Bilinçaltı ve hayal gücü baskın olan, kritik faktörü kolay aşılabilen insanlar, reklamlarda bizi alışveriş yapmaya iten telkinlerden çok kolay etkilenir ve alışveriş hastalığına yakalanır.
Bu Hastalıktan Nasıl Kurtulunur?
Her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi bunda da öncelikle bunun bir hastalık olduğunu kabullenmek en önemli adımdır. Sonrasında ise işinde iyi bir psikolog ve gerekirse psikiyatriste görünmek en doğrusu olacaktır. Ancak bireysel olarak da kendimize aldığımız birçok şeyin gereksiz olduğunu ve ihtiyaç fazlası olduğunu, onlar olmadan da yaşamaya devam edebileceğimizi yüksek sesle söylemeliyiz.
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img