Ana SayfaSağlıkAkciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri, en önemli görevi vücuda oksijen sağlamak ve hayati aktiviteler sırasında üretilen karbondioksiti uzaklaştırmak olan akciğerlerdeki kontrolsüz doku ve hücrelerin çoğalmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu kontrolsüz kütle çevrelerinde büyür ve çevresindeki dokuya yayılarak ona zarar verebilir. Akciğer kanseri küçük hücreli akciğer kanseri (yulaf) ve küçük hücreli dışı akciğer kanserine ayrılır. 
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri: Birçok küçük hücreli dışı akciğer kanseri türü vardır. Her tipteki kanser hücresi tipleri farklıdır. Her kanser hücresi farklı şekilde büyür ve farklı şekilde yayılır. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tipleri mikroskop altında incelendiğinde kanserli dokudaki hücrelerin tipine ve hücrelerin görünümüne göre belirlenirler. Küçük hücreli akciğer kanseri tüm akciğer kanserinin yaklaşık% 15’ini oluşturur. Genellikle sigara içenlerde görülür. Diğer akciğer kanseri türleriyle karşılaştırıldığında bu kanser, lenfatik sistem ve kan yoluyla vücuda daha hızlı yayılır.
Skuamöz hücre karnisoması: Bu, balıksırtı gibi ince ve yassı görünen skuamöz hücrelerden kaynaklanır. Buna epidermoid karsinom adı da verilir.
Adenokarsinom: Buna glandüler hücreler neden olur.
Büyük hücreli karsinom: Mikroskop altında incelendiğinde kanserde büyük ve anormal hücreler görülür.
Adenoskuamöz karsinom: Mikroskop altında düz görünen ve aynı zamanda glandüler özellik gösteren hücrelerle başlayan kanserdir.
Pleomorfik, sarkomatoid veya sarkom karsinom: Mikroskop altında çeşitli kanser hücrelerine sahip bir grup kanser.
Karsinoid Tümör: Yavaş büyüyen nöroendokrin kanseri (sinir stimülasyonu sonucu hormon salgılayan hücrelerden başlar).
Kadınlarda ve erkeklerde akciğer kanseri görülme sıklığı nedir?
Akciğer kanseri, erkeklerde sigara kullanımı nedeniyle en çok görülen bir kanser türüdür. Çünkü sigara içme oranları erkeklerde kadınlardan daha yüksektir. Yaş faktörü, akciğer kanserinin sebeplerinden biri olarak da düşünülebilir. Akciğer kanseri daha çok 55 yaş ve üzerinde görülür. Ancak bu; sigara içme yaşı, sigara içme sıklığı, çeşitli kanser türlerine maruz kalma.
Akciğer kanseri nadiren 45 yaşın altında görülür, ancak genellikle 50-70 yaşlarında daha sık teşhis edilir. Yaşamı en çok tehdit edici olan kanser türlerinden biri olarak kabul edilen akciğer kanseri, yeni tedavi yöntemleri ve erken teşhis olanakları sayesinde iyileşme oranı günden güne artan bir hastalıktır. Dünya üzerinde her sene yaklaşım olarak 1.3 milyon insan akciğer kanseriyle ölmektedir. Ülkemizde her yıl 30-40 bin kişiye akciğer kanseri teşhisi konuyor. Her ne kadar bir yıl içinde sigara ile indüklenen akciğer kanserli hasta sayısı açık bir şekilde bilinmemekle birlikte, akciğer kanseri vakalarının% 80-90’ının sigaradan kaynaklandığı söylenebilir.
Akciğer kanserinde erken tanı çok önemlidir. Çünkü akciğer kanseri sıklıkla kemiklere, karaciğere, beyin ve adrenal bezlere hızla yayılma yeteneğine sahiptir. Akciğer kanseri, kanseri önlemenin en tehlikeli ve en kolay yollarından biridir. Dünyada 50-70 yaş arası akciğer kanseri riski 35 yaşından sonra artmaktadır. Kanser yolculuğu kadınlarda erkeklerden daha hızlıdır. 25 yıl önce, 11 erkeğe kıyasla 1 kadında akciğer kanseri görülmüş, şimdi 2 kadından 1’inde akciğer kanseri var ve bunun en büyük nedeni kadınların fazla sigara içmesi.
Akciğer Kanseri Belirtileri
Akciğer kanseri belirtileri yere bağlı olarak değişebilir. Akciğerlerin tepesinde bulunan kitle sinirleri sıkıştırabilir ve kol ve omuzlarda ağrı, ses kısıklığı ve düşük göz kapaklarında ağrıya neden olabilmekle birlikte akciğer kanser belirtileri edilebilir çünkü birçok hastalıkta  görülebilir. Herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonuyla, akciğer enfeksiyonuyla, kas-iskelet sistemiyle ağrısıyla bu şikayete neden olabilir. Bu semptomların süresi birkaç haftayı aşarsa, hemen bir doktora başvurun. Bazı akciğer kanseri belirtileri;
1- Kısa, sürekli solunum, hışıltılı
2- Sürekli ve kademeli öksürük
3- Kanlı balgam
4- İştahsızlık ve kilo kaybı
5- Göğüs ağrısı
6- Ses kısıklığı
7- Yutma sorunu
Akciğer kanserinin en sık görülen belirtisi kalıcı öksürüktür. Ayrıca göğüs ağrısı, nefes darlığı, ateş, ses kısıklığı, yüz ve boyun şişliği, omuz ve kol ağrısı, sırt ağrısı, yutma zorluğu ve balgam kanaması akciğer kanseri belirtileridir. Öksürük ile ilişkili kanlı balgam akciğer kanseri hastalarının dörtte birinde görülür. Akciğer kanseri belirtileri baş ağrısı ve kemik ağrısı, yorgunluk ve halsizliktir.
Akciğer Kanseri Belirtisiz Gelişebilir
Akciğer kanseri belirtileri bazen oldukça tehlikelidir. Hastaların neredeyse dörtte birinde kanser semptomsuz görülür. Çoğu kişi, diğer hastalıklar nedeniyle akciğer röntgeni çekerken akciğer kanserinden muzdarip olduklarını bilir.
Bu nedenle rutin kontrol, akciğer kanserinin erken teşhisi için çok önemlidir. Akciğer kanseri erken bir aşamada teşhis edilirse, tedavide başarı şansı oldukça yüksektir. Günümüzde düşük dozlu spiral bilgisayarlı tomografi, akciğer kanseri gibi görüntüleme tekniklerindeki ilerlemeler artık erken bir aşamada tespit edilebilmektedir.
Akciğer Kanseri Nedenleri
Akciğer kanserinin ana nedeni sigara içmesine rağmen, sigara içmeyenler de akciğer kanserinden muzdariptir. Tüm akciğer kanseri vakaları incelendiğinde,% 15’i sigara içmiyordu. Sigara içen bir ortamda olmak da akciğer kanseri riskini artırır.
Sigara içmekten kaçınılarak, akciğer kanseri riski 10 yılda yüzde 50 azaltılabilir. Sigara, pipo, puro ve nargile gibi ürünler kansere neden olduğu kanıtlanmış en önemli risk faktörleridir. Sigara dışında; genetik geçiş, asbest, radon gazı, hava kirliliği de akciğer kanserinin bir nedenidir.
Tüberküloz gibi bazı akciğer hastalıkları, akciğerlere radyoterapi riskini artırabilir. İçme suyunda yüksek miktarda arsenik olması da önemli bir nedendir. Kadınlar da daha fazla sigara tükettiğinden, son yıllarda akciğer kanserinde bir artış olmuştur.
Kansere Neden Olan Faktörlerden Korunmak Mümkün müdür?
Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigarayı bırakmak veya sigara içmemeniz hiç başlamamak, kanseri önlemenin en önemli yoludur. Sigara karşıtı kampanyalar, sigara bağımlılığında bir azalmaya yol açmış, bu da akciğer kanseri vakalarında önemli bir azalmaya yol açmıştır. İkamet yerinde akciğer kanserinin diğer nedenleri arasında gösterilen Radon gazının varlığı için ölçülebilir bir yöntem yoktur. Aspest’den korunmak imkansız.
Akciğer Kanseri Teşhisi
Akciğer kanseri tanısı için röntgende belirlenen kitleye ulaşmak gerekir. Kişideki hastalıklar, sigara (sigara, pipo, puro vb.), Çevreye veya işe maruz kalma ve diğer aile üyelerine kanser olup olmadıkları soruldu. Akciğer kanserinden şüpheleniliyorsa, balgam incelemesi (balgam sitolojisi; akciğerlerdeki mukozadan öksürük materyalinin mikroskop altında incelenmesi) doktor tarafından da talep edilebilir.
Bu, akciğer kanserini saptamak için basit akciğer kanseri bitkisel tedavisi ve kullanışlı bir testtir. Kanseri doğrulamak için doktorun akciğer dokusunu incelemesi gerekebilir. Bu inceleme kanser tipini (küçük hücreli olmayan veya küçük hücreli olmayan) ve yayılma seviyesini (metastaz) veya kanser aşamasını belirlemeye yöneliktir.
Daha sonra bilgisayarlı tomografi kitleye nasıl ulaşılacağını belirlemek için kullanılır. Kitlelere ulaşmanın en iyi yolu ince iğne biyopsisi veya bronkoskopi ile belirlenir. Biyopsi sonrası akciğer kanseri teşhisi konulur. Hastalığın diğer organlara yayılması durumunda, organların bir kısmı alınarak tanı konulabilir. Tanı konulduktan sonra akciğer kanseri evresidir.
Akciğer Kanserinde Erken Tanı Önemli
Akciğer kanseri, bir kanser tarama programında değerlendirilemeyen bir tür olduğundan, akciğer kanseri erken bir aşamada, nadiren lenf veya diğer organlara yayılmadan önce erken bir aşamada tespit edilebilir. İlk dönemde hastalığın gelişme olasılığı% 15 civarındadır. 
Lenf bezlerine yayılmayan 5 yıllık sağ kalım oranı% 50’dir. Ancak, bu hasta grubunda kanser teşhisi konduğunda, bu sayı% 15’in altına düşer, çünkü hastalık akciğer dışındaki yakındaki organlara yayılmıştır. Akciğer kanserinin erken teşhisi rutin testlerde veya diğer sağlık problemlerinde ortaya çıkar. 
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img