Adınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Gün gelip adınızı değiştirmek isterseniz neler yapmalısınız hepsi bu haberimizde

06 Mart 2018 - 22:18

Toplum içerisinde kişiye psikolojik zarar veren isimler için isim tahsisi davası açılmaktadır. Bunun için asli hukuk mahkemelerine başvurmak gerekmektedir.

Kişi toplum içerisinde isimden rahatsız olduğu ve kötü şeyler çağrıştırdığı gerekçelerini dilekçede belirtip, ismini düzeltmek istediği isim olarak değiştirilmesini talep eder. Mahkeme bu davayı görür ve yeni talep edilen ismin kullanılmasını kabul ederse nüfus müdürlüğüne bildirir.

Kişinin bilinen ismi farklı nüfusundaki ismi farklıysa, mahkemeye iki tanıkla birlikte bu şekilde kullanıldığını ispat etmesi gerekir. Hakim kabul ederse isim değiştirilir.

Soyadı değişikliği için ise asli hukuk mahkemesine başvurulur. Çocuklar için soyadı değişikliği gerekiyorsa bu müracaatı velisi yapar. Haklı gerekçelerin olması durumunda yetişkin ya da çocukların soyadı değiştirilebilir.

Toplumda rahatsız edici bir soyadı olanlar ve bundan rahatsız olan kişiler soyadı değişikliğine başvurabilirler. Mahkeme buna göre haklı nedenleri inceleyip karar vermektedir.

Evlenen kadınların kendi soyadını kullanmak istemesi durumunda, evlilik sırasında evlendirme memuruna bunu beyan etmişse, asli hukuk mahkemesine müracaat ederek kendi soyadını kullanabilir. Ancak evlenen kadınlar kendi soyadını eşinin soyadından önce gelmek kaydıyla kullanabilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..