Seçil Erzan 75 Bin Lira Maaş Alıyormuş Seçil Erzan 75 Bin Lira Maaş Alıyormuş

MERSİN Üniversitesi'ni Geliştirme Vakfı'nda proje yöneticisi olarak çalışan Özlem Çıngırlar, yönettiği ilk kısa filmi "Asfur" ile Cannes Film Festivali'ne katıldıktan hemen sonra çekeceği bir belgesel için Hollanda'nın yolunu tuttu.

Özlem Çıngırlar, fotoğraf, görüntü ve sanat eğitimleri aldı. Üniversitede psikoloji alanında yüksek lisans eğitimini sürdüren Özlem Çıngırlar, mülteci kadınlar üzerinden özgürlük ve sınır kavramını sorgulayan bir senaryo yazdı. Arapçada kuş anlamına gelen "Asfur" adıyla kısa film çekmeye karar veren Özlem Çıngırlar, Adana'da görüntü yönetmenliğini Ali Güleryüz ve sanat yönetmenliğini İsmail Ökke'nin yaptığı 5 dakikalık kısa filme imza attı. Çekimleri 2016'da tamamlanan film, Sabancı Vakfı'nca düzenlenen film festivalinde finale kalırken Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali'nde "Kurmaca Jüri Özel Ödülü" aldı.

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

'Asfur" filmiyle dünyaca ünlü Cannes Film Festivali'nin kısa film seçkisine de giren Özlem Çıngırlar, Fransa'da ünlü sinemacılarla buluşup atölye çalışmaları, sergiler, söyleşiler ve film gösterimlerine katıldı.

Fransa'nın ardından yeni çekeceği Unregistered (Hükümsüz) adlı belgesel için Hollanda'ya giden Çıngırlar, Cannes Festivali'ne katılabilmesi için destek olan yakınlarına, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cihangir Nevruzov ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye teşekkür etti.

Hollanda Royal Akademisi'nden aldığı belgesel çekimi daveti için Hollanda'ya gittiğini anlatan Çıngırlar, "Burada Hollandalı genç yapımcı Julia Derksen ile ortak yapımcı olarak anlaştık. Yönetmen olarak çekeceğimiz bu belgeselin de uluslararası bir başarı getireceğine inanıyorum. Adana ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi ve disiplinler arası çalışmalarımı sürdürmeyi amaçlıyorum" dedi.

FOTOĞRAFLI

Adana'dan 'Asur' Filmiyle Hollanda'ya Sinema Yolculuğu

Adana'dan 'Asur' Filmiyle Hollanda'ya Sinema Yolculuğu

Adana'dan 'Asur' Filmiyle Hollanda'ya Sinema Yolculuğu

Adana'dan 'Asur' Filmiyle Hollanda'ya Sinema Yolculuğu