Koronavirüste Erkekler Daha Çok Ölüyor

  14

  Bilim insanları yaşananda salgında ölüm oranları üstüne istatistik yayınladı. Buna göre erkek olmak tıpkı yaşlı olmak gibi risk fatörü demek.

  talyan Ulusal Sağlık Servisi’nin teknik-bilimsel organı olan Istituto Superiore di Sanità’nın paylaştığı raporda, koronavirüsün cinsiyetler üzerindeki etkisinin aynı olmadığı gözler önüne serildi.

  ERKEK ÖLÜMLERİ DAHA FAZLA

  İtalya’da yapılan araştırmada erkek hastalar kadın hastalara oranla daha çok yaşamını kaybetti.

  25 bin 58 vakayı analiz eden Roma Yüksek Sağlık Enstitüsü’nün verileri, ülkede hayatını kaybedenlerin % 8’i erkek, %5 ‘i ise kadın

  ÖLÜM ORANINDA ERKEKLER ÖNDE

  New York Times’a konuşan Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndan viral enfeksiyonlarda cinsiyet farkını inceleyen bilim insanı Sabra Klein, “Koronavirüs için erkek olmak, yaşlı olmak kadar risk faktörüdür.” dedi.

  KADINLARIN BAĞIŞIKLIĞI ERKEKLERE ORANLA DAHA GÜÇLÜ

  Kadınların daha sağlam bağışıklık sistemine sahip olduğunu belirten Klein, “İnsanlar bu modelin farkında olmalı. Tıpkı yaşlı olmak gibi, erkek olmak da daha yüksek risk altında olduğunuz anlamına geliyor. Bu bir risk faktörü.” ifadelerini kullandı.

  Erkeklere de işaret eden Sabra Klein, bu cinsiyet grubunun daha fazla sigara içtiğinin ve ellerini daha az yıkadığının çalışmalarca kanıtlandığını kaydetti.