Kiracının sözleşme tarihinden önce evi boşaltmasının cezası nedir?

0
235

Türkiye şartlarında konut kiralama oldukça zor bir süreçtir. Nedense bu kadar konut yapılmasına karşı hale kiralık sıkıntısı devam ediyor. Özellikle yaz aylarına girişlerde kiralama işlerinde yaşanan hareketlilik neticesinde kiralık konut bulmakta istenilen bölgede bulmak oldukça zor.

EV SAHİBİNİN YAPTIRIMLARI

Peki, kiralık konut bulduk, sözleşmemizi 2 yıllık yaptık, eve taşındık. Aradan 1yıl geçti bir vesile evi boşaltmanız gerekti. Bu süreçte evi istediğiniz gibi boşaltabilirmisiniz, yoksa boşalttığınız anda ev sahibinin size karşı bir yaptırımı olur mu?

Birçok kişi evi erken boşaltmanın herhangi bir sıkıntı yaşatacağını bilmez, oysaki sözleşme bitim tarihinden önce evi boşaltmak, kanunen size bazı yaptırımları olur.

Kiraladığınız, konut, dükkân veya işyeri erken boşaltmanız halinde, size sözleşmenin tarihinin dolmasına kadar olan zaman için aylık kirasını talep eder ve bu ayları ödemeniz gerekir.

Türk Borçlar Kanunu’nda yer alan 325’inci maddesinde özet olarak şu şekilde açıklanmıştır.

Kiralanan gayrimenkulü kiracı, sözleşme süresinde veya fesih dönemi süresine uymaksızın kiraladığı yeri geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralanan yerin benzer koşullarda kiraya verilene kadar kira sözleşmesinden doğan borçlar makul bir süre için devam eder.

Kiracı kiraladığı gayrimenkule, kiraya verenin kabul etmesi halinde, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması durumunda eski kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları bu şekilde sona ermiş olur. Borçlar kanunu 325 maddesinde bu konu açık ve net olarak belirtilmiştir. Bundan anlaşıldığı üzere kiralanan yer sözleşme tarihi bitmeden terk edilemez, terk edilmesi halinde sözleşmenin hükümlüleri aynı şekilde devam eder ve aylık olarak kira ödemeye devam edersiniz.

Ancak bu aşamada kira sözleşmesine, taşınmazı erken boşaltılması terk edilmesi halinde kiracı sonraki devam eden aylar ile ilgili herhangi bir ödeme yapmaz, taşınmazı boşalttığı andan itibaren sözleşme fesh olur borç devam etmez ibaresi madde olarak eklenmesi halinde bu tür yaptırımlardan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here