Array

YÖK’ten ihraç edilen öğretim üyesinin tutukluluğunun devamına karar verildi

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya esir davalı Kanbur, yakınları, öğrencileri ve avukatları katıldı. Duruşmada, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünce gönderilen, Kanbur’un meslekten ihraç edildiğine ilişkin yazı okundu.

Kanbur, Rektörlük göre mahkemeye gönderilen meslekten ihraç kararının, mucizevi hal gereğince alındığını, kararın yönetimle ilgili olduğunu, adli yargıyı bağlamayacağını savundu. Kanbur, tutukluluğun devamı kararının kaldırılmasını talep etti.

Kendisinin KPSS uzmanı olduğunu savunan Kanbur, “Bu konuda çoğu yayınım bulunmaktadır. KPSS eğitimi devretmek için birçok eğitim kurumunda çalıştım. Bunların terör örgütü üyeliği ile ne alakası var? Bana atfedeceğiniz suçlamaları okumanız lüzumlu çünkü ben FETÖ’cü değilim, milliyetçiyim, ülkücüyüm.” diye konuştu.

– Öğrencileri tanık olarak dinlendi

Duruşmada, Kanbur’un öğrencilerinden Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi M.A, şahit olarak dinlendi. Kanbur’dan geçen yıl canice hukuku dersi aldığını bildiren M.A, sanığın bu derslerde siyasi söylemleri olduğunu, hem Cumhurbaşkanı’na yönelik hakaretlerde bulunduğunu öne sürdü.

Kanbur da tanık M.A’nın açıklamalarıyla ilgili, kendisinin Fethullah Gülen’e karşı sempati duymadığını, hiçbir zaman kendisini görmediğini savundu.

Öğrencilerine sosyal medya ve telefondan mesaj aracılığıyla paylaşım yapmamaları konusunda telkinlerde bulunduğunu kabul eden Kanbur, “Öğrencilerime bu konuda telkinlerim oldu ama ‘Akıllı telefon kullanmayın, dinlenirsiniz’. demedim. Ben 1998 yılından beri benzer telefonu kullanıyorum. İki tane telefonum var, bunların dinlenilmesi teknik olarak olası ve dinlenmiştim. Benim telefonum FETÖ mensupları göre dinlenilmiştir.” diye konuştu.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Hacı Mehmet Güdül, sanığın, “silahlı isyan”, “Cumhurbaşkanı’na hakaret”, “TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve şahit olan fakat henüz dinlenemeyen eski eşi Müge İnceiplik’e baskı yapmasının, “adaleli şüphe” oluşturduğu gerekçesiyle tutukluluğunun devamını talep etti.

Mahkeme heyeti, davalı Kanbur’un tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Çaba Şubesi ekiplerince 14 Nisan’da düzenlenen FETÖ/PDY operasyonunda, “terör örgütü üyesi elde etmek”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine aleyhinde silahlı isyana kışkırtma etme” ve “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlamasıyla tutuklanan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Suç Oluşturan Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur, YÖK kadar meslekten ihraç edilmişti.

Gülsem Adam

BENZER HABERLER

Burçlar Nuray Sayari 23 Ağustos 2019 Cuma Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Burçlar Nuray Sayari 22 Ağustos 2019 Perşembe Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Yay Burcu Nasıl Hediyelerden Hoşlanır

Yay burcu nasıl hediyelerden hoşlanır? Yay burcu astroloji dünyasının hediye seven burçlarındandır.  Önemli olan nasıl hediyelerden hoşlandıklarıdır. Yay burçları...

Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli? Hamilelik ve Beslenme

Hamilelikte nelere dikkat edilmeli?    Hamilelik kadınlar için hayatlarında çok kutsal bir zaman dilimidir. İçinde canlı taşıdığını bilmek sonrasında ise hareketlerini hissetmek dünyada bir...

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri, en önemli görevi vücuda oksijen sağlamak ve hayati aktiviteler sırasında üretilen karbondioksiti uzaklaştırmak olan akciğerlerdeki kontrolsüz doku ve hücrelerin çoğalmasının bir sonucu...