Yılmaz: Her terör hadisesi birer propaganda aletidir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Her terör hadisesi aynı zamanda propaganda aletidir. İnsanların korkuyla yatıp kalkmasını isterler. Bizim bunu kabul etmemiz muhtemel yok. Kuşkusuz olumsuzlukları konuşacağız lakin gündemimizi teröre, korkuya olumsuzluklara terk etmemeliyiz.” dedi.

Yılmaz, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, AK Parti Van Milletvekilleri Beşir Atalay, Burhan Kayatürk’le Van Ekonomist Dergisi kadar düzenlenen “Van’ın enleri 2016” ödül törenine katıldı.

Büyük Kasaba bilinci oluşturmanın gerekliliğine değinen Yılmaz, insanların kenti geliştirme, daha iyi yaşam koşulları yaratma, ekonomisini daha ileriye taşıma konusunda bir araya gelmesinin kayda değer olduğunu belirtti.

– “Gündemimizi teröre, korkuya terk etmemeliyiz”

“Öyle bir etraf sağlayacaksınız ama halk müziği donanımlı yetişecek ve o kentte yaşamayı seçim edecekler. Bu da yetmez diğer ketlerden halk müziği orayı görmek yaşamak için ziyaret edecekler, taşınacaklar. Böyle kentler alımlılık merkezi şehirlerdir.” diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

“Ademoğlu fazla boyutlu bir varlıktır. İçinde yaşadığı ortamında çok yönlü olması gerekir. Her şeyin monoton olduğu bir ortamda yaşamak istemezler. Değişik adlar aşağı terör almak üzere, bir takım olumsuzlukları medyanın büyüterek topluma yansıttığını biliyoruz. Her terör hadisesi bununla beraber propaganda aletidir. İnsanların korkuyla yatıp kalkmasını isterler. Bizim bunu kabul etmemiz muhtemel değil. Muhakkak olumsuzlukları konuşacağız ama gündemimizi teröre, korkuya olumsuzluklara terk etmemeliyiz. Bir taraftan onları ele alıp konuşurken, bundan başka da hayatımızı zenginleştirmeyi başarmalıyız. Korkular toplumu bir yere getirmez. Toplumları zenginleştiren geliştiren umutlardır. Biz de tekrar tekrar politikalarımızı şekillendirirken umut kavramı üstünde yoğunlaşıyoruz. Biz hiçbir süre umutlarımızı yitirmemeliyiz. Aciz varlıklar değiliz. Hepimiz bu toplumda olan bitenden sorumluyuz. Ne yapıp edip toplumumuzu olumlu bir gündeme taşımamız lazım. Sanatın, kültürel faaliyetlerin daha fazla konuşulduğu bir ortam için el birliğiyle çalışmamız gerekli.”

– “Korkular azalsın, umut artsın”

Karşılıklı değerler laf konusu olduğunda, tüm tartışmaları bir tarafa bırakarak, bir araya gelebilen toplumların, doğru yolu tutturduğunu anlatan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bölgemizle ilgili hesaplı gelişme açısından manâlı araştırmalar yapıldı. Amacımız bölgeler arası gelişmişlik farkını eksilmek. Van’da 6. alan teşviklerimiz var. Buda yetmez dedik bunun üzerine yeni ilaveler getiriyoruz. Yatırımcı gelsin Van’a yatırım yapsın diyoruz. Binasını biz yapalım diyoruz. Makinasını getirsin kursun kredi aldığı vakit faizini biz karşılayalım diyoruz. Pazarlama konusunda can sıkıntısı yaşarsa kamunun gereklilik duyduğu ürünleri alarak işletmeleri destekleyelim diyoruz. Taşınma desteği verelim diyoruz. Bunlar doğrusu eli bol teşvikler. Kritik unsur, Van’ın ulus kurumlarıyla yapacaklarıdır. Ekipler kurun, yeni dönemi değerlendirme konusunda. Proje fikirleri geliştirin. Bunları yaptığınızda gençlere meslek imkanı olacak büyük kasaba gelişecek ve daha yaşanabilir bir şehir halkı olacak. Bu yalnızca Van’ı yok bütün çevresini ilgilendiriyor. Daha çok turist, yatırımcı gelsin. Korkular azalsın umut çoğalsın. Çatışmalar azalsın birlik artsın diyorum.”

Van Milletvekili Beşir Atalay da etkinliklerin bir arada düzenlenmesinin büyük kasaba açısından değerli olduğunu belirterek, “Van tarihi ve coğrafyasıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en kayda değer kentlerinden biri.” dedi.

Atalay, kente hizmet eden herkese teşekkür ederek, şu görüşlerini paylaştı:

“Galibiyet sahibi olan millet ödüllendirilmelidir. Değişik dallarda şehir halkı hayatına katkı sağlayanlara ödüller verilecek. Cevdet Yılmaz’ın kentimize ve bölgemize kayda değer katkıları olmuştur. Kentteki çoğu yatırımda, kendisinin emeği vardır. böylece teşekkür ediyoruz. Bir kentin geleceği gündeme geldiğinde herkesin birlikte olması önemlidir Herkesin farklı düşündüğü konular vardır. Fakat kent söz konusu olduğunda herkes bir araya gelmeli, birleşmeli. Bizde güç birliği platformuyla bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bu tür etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

– “Kente katkı maddesi sunan cümbür cemaat değerlidir”

Van Valisi İbrahim Taşyapan da kente katkı sağlayan herkesin kendileri için bambaşka bir ağırlık taşıdığını vurgulayarak, “Van’a sahip çıkan, yatırım yapan, kenti daha ileriye taşıyan cümbür cemaat Van’ın enlerindendir. Bazen beğenilmek fazla önemlidir. Zorlama verir, motive eder. Van’da kalan Van’da yatırım yapan katma değer karşılayan herkesi kutluyorum.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftlik Sahibi ise Van’da çok manâlı toplantıları konut sahipliği yaptıklarını anımsattı.

İran ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli bir adım olan Türkiye-İran ihracat zirvesinin gerisinde bu toplantıya katıldıklarını aktaran Çiftçi, “Türkiye’nin bir fazla ilinden gelen iş adamlarıyla İranlı iş adamları karşılıklı ticaret alanları yaratma konusunda bir araya geldi. Şu Anda de kentte kendi alanlarında başarılı olan isimler ödüllerini alacaklar. Bu cins etkinliklerin düzenlenmesi büyük kasaba açısından fazla manâlı. Toplantıların düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürler.” diye konuştu.

Konuşmaların arkasında, 16 kategoride birinci olan “Van’ın enleri”ne ödülleri verildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.