Yılmaz: Bu destanın gelecek nesillere aktarılması lazım

Adnan Menderes Üniversitesinin (ADÜ) 2016-2017 akademik yıl açılış törenine katılan Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de 7 milyon 193 bin öğrencinin yüksek öğretimde okuduğunu, yalnızca 3 milyon 900 bin öğrencinin lisans eğitimi aldığını, bu sayının bazı ülkelerin nüfusundan daha artı olduğunu anlattı.

Sürdürülebilir bir kalkınma için herkesi kapsayan, adaletli ve kaliteli bir eğitimin hayat boyu verilmesi gerektiğine inandıklarını gösteren Yılmaz, AK Parti hükümetleri döneminde eğitime koskocoman destekler verildiğine şive yaptı. Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

“OECD’nin yeni raporu yayınlandı. Bu rapora tarafından OECD ülkeleri gayri milli hasılalarının yüzde 5,2’sini eğitime ayırmaktadırlar. Türkiye’de bu oran, geçen yılki harcamalarımız dikkate alındığında yüzde 5, 2017 bütçesinde 5,1’e yükseldi. Yani OECD’nin gayri safi ulusal hasılasında ayırdığı ortalama pay kadar Türkiye’de milli eğitime pay harcamaktadır. Yüksek öğretimde öğrenci başına 10 bin 637 dolar harcamaktayız. Bu tedarik, ilköğretimde birey başına harcanan miktarın 3 katıdır. 2008-2013 arasında eğitime oransal olarak OECD ülkeleri aralarında en fazla pay ayıran ülke Türkiye’dir.”

– FETÖ’nün darbe girişimi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Yılmaz, bu tarihin Türk demokrasi tarihinde kayda değer bir gün olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin 15 Temmuz’da ulusal iradeyi, demokrasiyi, hukuk devletini ve halkın sarsılmaz birliğini amaç alan bir darbe girişimine maruz kaldığını dile getiren Yılmaz, “Alman Dışişleri Bakanı ‘Türkiye uçurumun kenarından döndü’ diyor. Allah göstermesin uçurumdan düşseydi tek parça halinde tutabilmek imkansız olurdu. Bütün millet kurumlarında olduğu gibi ordu içinde de örgütlenmiş bir ihanet cuntası, millete ait olan tankları, helikopterleri, uçakları, silahları gasbederek halka ve halkın temsilcilerinin olduğu kurumlara yöneltti. Millet hakkına, hukukuna ve iradesine sahip çıktı. Evlatlarının geleceği için aydınlık bir Türkiye için can pahasına ülkesine ve vatanına sahip çıktı. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Ve pek bir milletin ferdi olmaktan dolayı her birimiz ne değin kibir duysak yeridir diye düşünüyorum.” dedi.

– “Tek güçleri bilekleri ve yürekleriydi”

Yılmaz, halkın elinde tabanca olmadan tankların aleyhinde durduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Onların illaki ellerindeki varsa tek gücü bilekleri ve üstelik yürekleriydi. İşte bilek ve yüreğin içten yerde durduğunda tanka ve uçağa, helikoptere üstün geldiğini bu aziz irk gösterdi. Kahraman bir milletin kanıyla canıyla tanka, topa, tüfeğe, uçağa, helikoptere karşısında yazdığı bu şanlı destanın mutlaka gelecek nesillere aktarılması gerekli. Bu, bizim bu topraklarda ebediyen bağımsız ve özgür yaşatacak iradedir. Şanlı demokrasi direnişinde cansiperane mücadelede şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Bize düşen onların adlarını sonsuza dek yaşatmaktır. Uğruna can verdikleri değerleri ve vatanımızı çok daha dinç kılmaktır. Bunun içinde durmadan gece gündüz çalışacağız. Daha fazla çalışacağız ama bu ülkeyi daha dinç yapalım. İstiyoruz ancak ülkemiz enerjik, insanımız zengin ve mutlu olsun. Fakir olan evde kavga bitmez. Yoksulluğu mutlaka bitirmemiz gerekli. Yine cehaletin olduğu yerde ağız dalaşı bitmez. Cehaleti de eksilmek gerekli. Irkçılık da bu cehaletlerden birisidir.”

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, üniversiteleri bünyesinde 18 fakülte, 19 meslek yüksekokulu, 3 enstitünün bulunduğunu, 53 bin 700 öğrencinin öğrenim gördüğünü açıklama etti.

Törene, Açık Fikirli Valisi Ömer Faruk Koçak, AK Parti Kültürlü Milletvekili Mehmet Erdem, Kültürlü Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, protokol üyeleri, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

– Protokol imzaladı

Bakan İsmet Yılmaz, ADÜ’deki törenin ardından Açık Fikirli Valiliği önünde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çelenk sunma programına katıldı. Yılmaz, sonradan iyiliksever Muharrem Balat göre kente kazandırılacak 32 derslikli ilkokulun protokolünü imzaladı.

Yılmaz sonra Aydınlatılmış Büyükşehir Belediye Başkanı Arzu Çerçioğlu ile AK Parti Okumuş İl Başkanlığını ziyaret etti.

Ferdi Uzun

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.