Ana Sayfa Yıkılan binaların atıkları hazır betona dönüştürülecek
Array

Yıkılan binaların atıkları hazır betona dönüştürülecek

ERHAN ERDOĞAN

Yalova‘da yıkılan binaların atıkları, hazırlanmış beton sektöründe kullanılarak Türk ekonomisine katkı sağlanacak.

Yalova Çevre ve Şehircilik Müdürü Osman Ulukaya, AA muhabirine, “İnşaat Yıkıntı Atıklarının Hazır Beton Sektöründe Baştan Kullanılması” adlı Ar-Ge projesini takriben bir yıldır sürdürdüklerini söyledi.

Proje zarfında bilhassa şehirsel dönüşüm kapsamında ortaya meydana çıkan yıkıntı atıklarından geri dönüşümle tekrar beton olmak üzerine çalıştıklarını bildiren Ulukaya, şöyle konuştu:

“Özellikle öbür bina gruplarından, öbür yaşta ve özellikte binalardan, beton laboratuvarının atık betonlarından elde ettiklerimizi, taş ocaklarında kırdık. Bunlardan belli agregaları (kum, çakıl veya kırmataş) oluşturarak yeni betonlar oluşturduk. Bunları aylık, 2 aylık, 6 aylık, 1 takvim, 2 takvim periyotlarla da kırarak bu elde ettiğimiz betonların dayanımlarını inceledik. Birincil elde ettiğimiz sonuçlar gayet sevindirici. Bunun her tarafta kullanılabileceğini gösterdi.”

Betonun içine girmeyen kısımların ise çakıl ve granül araç gereç seviyesine dönüştürülüp, yol altyapılarında ve öteki çalışmalarda kullanılabileceğini vurgulayan Ulukaya, böylece atık başvuru oranının yüzde 70’lere kadar çıkacağını anlattı.

Hem çevreye hem ekonomiye katkı maddesi

Projenin hem çevre açısından hem de fiziksel açıdan Türkiye’ye katkı maddesi sağlayacağını dile getiren Ulukaya, şunları kaydetti:

“Bu dünyada da demin yeni bir şey. Yeni büyüyen bir konu. Çift kenarlı kazan kazan etkisi olan bir konu. Keza yıkıntıdan oluşan atık malzemenizi çevreye atmaktan kurtuluyorsunuz hem de ekonomiye katkı maddesi sağlıyorsunuz. Atık ürünün depolama biçiminde maliyeti, gösterme, çevre kirliliği açısından bir bedeli var. Hem de yeni elde edeceğiniz granül malzemeyi taş ocaklarından elde etmeyeceğiz. Yalnızca takvim bazda en düşük ülkede 100 milyon metreküp beton hesabından yola çıktığımızda ve bunun sıradan yüzde 15’ini yıkıntı binaların atıklarından karşıladığımızda bile takvim ülkeye kazancı 1,5 milyar liradır. Geri değişim maddesinden her tarafta araç gereç üretebilirsek, bunu Yalova’da yaygınlaştırabilirsek 40 ile 80 milyon lira aralarında kente bir getirisi olur.”

Ulukaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da desteklediği projeyi 2 yılda tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Proje yürütücüsü Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Burçin Akgül Buz ise birincil deney sonuçlarının olumlu olduğunu kaydetti.

Kentsel dönüşümdeki binaların harabe atıklarını değerlendirdiklerini anlatan Buz, şunları kaydetti:

“3 öbür sınıfa ast binadan alınarak bir tesiste kırma yaptık. Bunlar agregalara ayrıştırıldı. 0-5, 5-12 ve 12-19 milimetre çaplarında ayrıştırıldıktan daha sonra laboratuvarımızda depolandı. acilen 600 kilo kadar numune var elimizde. Bunun üzerinden ayrıştırma yapıldıktan sonradan çeşitli deneyler var. Los Angeles deneyi gibi deneylerimiz var. Bunlara tabi tutulacaklar bu agregalar. Arkasından da her yerde beton üretmek amaçlı yerinde reçetelerle beton deneyine eklenecek. daha sonra da basınç deneyiyle sonuçlandırılacak. Bundan öncesinde almış olduğumuz meydana çıkan numunelerle deneyler yaptık. Bunlarda uygun netice verdiği için şimdi de kentsel dönüşümden aldığımız atıklarla test yapacağız. Çok atıl bir netice alacağımızı düşünmüyoruz.”