Vatandaşın DBP’li belediyeden mağduriyeti sürüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile DBP‘li Meclis Üyesi Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına tepki bahanesiyle belediye yönetimince hizmetin aksatılması nedeniyle Diyarbakır‘da vatandaşların mağduriyeti sürüyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması dahilinde 25 Ekim’de Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasının arkasından DBP’li Büyükşehir Belediyesince kentte hizmet aksatıldı.

Belediye otobüslerinin hizmet vermediği kentte, otobüslerin Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Müdürlüğü garajına çekildiği görüldü.

Okul ve iş yerlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldılar

Öğrenciler ilk olarak almak üzere toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar, ulaşımda büyük bezginlik yaşadı.

Uzun süre durakta beklemek zorunda kalan vatandaşlar, okula ve iş yerlerine yağmur aşağıda yürüyerek gitmek zorunda kaldı.

Çöp yığınları oluştu

Belediye ekiplerince temizlik hizmeti verilmeyen kentte çöpler de toplanmadı.

Temizlik hizmetinin iki gündür kesintiye uğratılması, kentteki sokak ve sokaklarda çöp yığınları oluşmasına neden oldu.

“Halkın cezalandırılmasını dürüst bulmuyorum”

Esnaf Ramazan Yılmaz, yaptığı açıklamada, belediyenin halka hizmet yeri olduğunu belirterek, vatandaşın mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yılmaz, şöyle konuştu:

“Onların niyetleri teröre birazcık daha hizmet gerçekleştirmek, kendi ceplerini yüklenmek ve kendi çıkarlarına niyetlenmek. Belediye Başkanı Kışanak’ın gözaltına alınması sebebiyle halkın cezalandırılmasını dürüst bulmuyorum. Senelerdir belediye ellerinde ve Diyarbakır’ın hali besbelli. Onlardan bir menfaat çıkmadı. Onlardansa kayyum gelsin, millete yardımsever olur. Halkın refahı için hizmet şart.”

“Bir lahza önce kayyum atanmasını istiyoruz”

Esnaf Emrah Toprak, belediye hizmetlerinin aksatılmasını tasvip etmediğini söyledi.

Toprak, iş yerine gelirken çöplerin toplanmadığını gördüklerini, bu konuda mağdur edildiklerini anlatarak, “Bu yapılan haksızlıktır. Bu ızdırap Kürt halkına yapılıyor. Çarşılarımıza baktığımda ‘yazıklar olsun’ diyorum. Diyarbakır’a hizmet için bir an önce kayyum atanmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“Bu soğukta ve çamurda okula yürüyerek gidiyoruz”

10. sınıf öğrencisi Emirhan Karaman, belediye otobüslerinin hizmet vermemesi nedeniyle okula yürüyerek gitmeye çalıştığını aktardı.

Mağdur olduğunu vurgulayan Karaman, “İki saattir durakta bekliyorum. Bu soğukta ve çamurda okula yürüye yürüye gidiyoruz. Belediyenin yaptığı büyük haksızlık.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.