Ürdün’den THY’ye ‘sefer çağrısı’

  0
  17

  Ürdün’de Akabe Özel Ekonomik Bölgesi Otoritesi Komiseri Şerhabil Madi, Türk Hava Yollarını (THY) Akabe’deki Kral Hüseyin Havaalanı’na seferlerini durdurması kararından geri dönmeye çağırdı.

  Madi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kral Hüseyin Havalimanı’nda ahenkli sefer yapan şirketlerden her gezgin için 40 dinar (56 dolar) harç alınması kararının ardındaki THY’nin seferlerini durdurduğunu ama bundan böyle Bakanlar Kurulunun laf konusu harç kararını yürürlükten kaldırdığını söyledi.

  İptal kararını THY’ye başkent Amman’daki yetkilileri yoluyla ilettiklerini kaydeden Madi, “Sizi (Akabe’ye) uçak seferlerini devam ettirmeye çağırıyoruz. Kral Hüseyin Havalimanı sizi bekliyor.” dedi.

  THY’ye Kral Hüseyin Havalimanı’nda yüzde 50 indirim sağlanmasının yanı sıra havalimanındaki büro kirasında da yüzde 50 indirim yapıldığını ve 2 yıl ücretsiz reklam izni verildiğini ifade eden Madi, hem Akabe Özel Hesaplı Bölgesi Otoritesi’nin THY ile gelen her gezgin için THY’ye 20 dinar ödeme yaptığını söyledi.

  THY yetkilileri ise Akabe Özel Ekonomik Bölgesi Otoritesi’nin söz konusu meblağı kendilerine ödeme konusunda sözünü yerine getirmediğini ve sadece 9 ay ödeme yaptığını, Eylül 2015’ten beri de ödemenin durdurulduğunu kaydetti.

  THY’nin Akabe kentindeki Kral Hüseyin Havalimanı’na yılda 144 sefer düzenlediği ve 30 bin yolcu taşıdığı öğrenildi.