‘Türkiye’ye gelebilecek terör tehdidi bütünüyle ortadan kaldırılacak’

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Erzurum’dan yayınlama yapan Kardelen TV’de katıldığı programda, geçen sene temmuz ayından itibaren PKK’nın kent yapılanmalarını da devreye sokarak Doğu ve Güney Doğu’da bölge halkına zulmettiğini anımsattı.

HDP’li ve DBP’li siyasilerin ‘baş kaldırı’ çağrıları yaptığını anımsatan Kurtulmuş, vatandaşların özerklik ilanıyla ilgili toplantılara ve gösterilere çağrıldığına dikkati çekti.

Çağrılara vatandaşların ilgi göstermediğini ve fazla eksik sayıda kişinin katıldığını ifade eden Kurtulmuş, “Yani bu dek çok oy almış olmalarına rağmen, bundan böyle halkın onları desteklemediği açık açık görülmektedir. Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan Kürt kardeşlerimiz, açık konuşmak gerekirse terör örgütünden illallah ettiğini ortaya net bir şekilde koyuyor. Terör örgütü ve örgütünün gölgesinde siyaset yapan siyasetçilere de prim vermeyeceğini ortaya koyuyor. Terörden bıktığını, terörün kendi hayatlarını çekilmez hale getirdiğini bu sessiz duruşuyla ilan ediyor. Bölge halkı bu sesiz duruşuyla teröre lanet ediyor.” diye konuştu.

“Halkın gösterilere katılmaması siyasi bir mesajdır”

HDP’yi terörün gölgesinde siyaset yapmamaları konusunda uyardıklarını dile getiren Kurtulmuş, “Dedik oysa bu halk sizi parlementoya, Meclise gönderdi, belediye başkanı olarak seçti. Bu değin oy almış partinin varlığı aslında demokratik siyaset alanında kalırsanız, bu hem alan halkının yararına hem de Türkiye’nin yararına olur. İçerisinde şayet ara sıra kıskaçtan kurtulmak isteyen oldu. Fakat genelde baktığınız süre silahların, bombaların gölgesinden kendilerini kurtaramadılar. Şu Anda kendi seçmenleri bu anlamda onlara manifesto uygulamıştır. Halkın bu gösterilere katılmaması siyasi bir mesajdır.” ifadelerini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu’da aşiretlerin bir araya gelerek devletin yanına ve terörün karşısında olduklarını ifade ettiğini aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Van’da, Batman’da, bir fazla şehrimizde millet ellerinde Türk bayraklarıyla teröre karşı lanet okuyor, gösteriler yapıyor. Bütün bunlar alan halkımızın terör baskısından kurtulmakta olduğunu gösteriyor. Güvenlik kuvvetlerimiz bütün duruma gidişat ettikçe, Türkiye içeride ve açık havada terör örgütünün gücünü kırdıkça, bölge halkımızın da gerçekten mili birlik ve beraberliğin bir parçası haline geldiği görülüyor. Bu ülkenin başlıca sahiplerinden olarak Türkiye’nin geleceğini sahiplendikleri görülüyor. Bu fazla kayda değer bir gelişmedir. Umut ediyorum ancak tamamıyla örgüt artık Türkiye’de atıl hale getirilir ve halkımız çok daha bir sıcacık nefes almış olur.”

Gaziantep’teki bombalı atak bardağın taştığı noktaydı

Kurtulmuş, Gaziantep’te bir düğünde meydana gelen ve 56 vatandaşın hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatarak, Fırat Kalkanı Harekatı’na değindi.

“Türkiye için bardağın taştığı nokta orasıdır.” diyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Ondan sonradan ilgili bütün taraflara haber vererek, ‘Biz bu operasyonu yapıyoruz. Türkiye sınırlarını terör örgütlerinden temizleyeceğiz. Türkiye’nin hudut güvenliğini sağlayacağız. Hem oralardan gelebilecek terörist saldırıları yerinden durdurmak için operasyonu başlatıyoruz’ dedik. O operasyon ağırlıklı olarak Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) yapmış olduğu operasyondur. Türkiye olarak biz lojistik takviye veriyoruz. Toplarımız, uçaklarımızla destek verip sahaları temizleyerek ÖSO’nun ilerlemesini tedarik ediyoruz. Başarılı gidiyor. İnşallah 5 bin kilometre karelik bölge, terör örgütlerinden temizlenerek tehlikesiz alan haline getirilecek. Oradan Türkiye’ye gelebilecek olan terör tehdidi tamamen ortadan kaldırılacaktır.”

Yunus Okur

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.