Türkiye’de yıllık ceviz tüketimi kişi başı 3 kilo

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali İslam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya ceviz üretiminde Türkiye’nin üçüncü sırada yer aldığını belirterek, ülkenin çağdaş ceviz bahçelerine kavuşması için son yapılan çalışmalarla üreticilerin cevize önemli yatırım yapmaya başladığını söyledi.

Ceviz çeşitliğini geliştirme konusunda ülke olarak azıcık geç kalındığını dile getiren İslam, “Dünyada çoğu ceviz çeşidi geliştirildi. derhal dünya üretimi yeni ceviz çeşitleri ile devam etmektedir. Ülkemizde ise doğal olarak yetiştirilen yerli cevizler yer almaktadır. Bu noktada keza çeşidin geliştirilmesi son derece tartma arz etmektedir.” şeklinde konuştu.

Dünyada Amerika ve Çin’den sonradan maksimum ceviz yetiştiren üçüncü ülke olunmasına karşın halen ceviz ithalatı yapıldığına dikkati çeken İslam, “İç tüketimin üçte biri kadar ceviz ithalatımız oluyor. böylece bizim ülke olarak yapmamız gereken şey öncelikle iç tüketimi yerine getirmek ardından ceviz ihracatına geçmektir. Bunun için de ceviz üretimimizin artması için çağdaş bahçelerin çabuk yaygınlaşması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

İslam, cevizin Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetiştirildiğini belirterek, İslam, Karadeniz, Ege, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin keza ağaç sayısı keza de kalite bakımından Türkiye’nin en önde gelen ceviz üreticisi bölgeleri konumunda olduğunu söyledi.

Türkiye’de ceviz üretiminin azami Hakkari, Kahramanmaraş, Bursa, Van illerinde yapıldığını anımsatan İslam, “Bu üretimde en yüksek payı takriben yüzde 10 ile Hakkari alıyor. Türkiye’de ceviz hasat zamanı eylül başı başlayıp ekim ortası sona eriyor. Meyve vermeyen ağaçlar da ortalama dikildikten sonra 5 yıl içinde meyve vermeye başlıyor.” şeklinde konuştu.

“Ceviz insan sağlığı açısından kayda değer”

Prof. Dr. İslam, cevizin insan sağlığı açısından son derece manâlı bir gıda kaynağı olduğuna da dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Meyve türleri içerisinde tohumu yenen meyveler en kaliteli besinlerdir. Sert kabuklu meyvelerde doymamış yağ asitleri ve mineralleri epeyce yüksektir. Cevizde de yüzde 70 oranında yağ var. Cevizde her şeyden önce omega 3 var. Omega 3 reel anlamında elzem olan bir bileşiktir. Bu sadece cevizde yer alıyor. Dolayısıyla sert kabuklu meyveler aralarında en değerli meyve cevizdir. Bunu diğer sert kabuklu meyveler fındık, Antep fıstığı ve badem izlemektedir. Bu ürünlerin de tümü çok değerli ve sağlık durumu için faydalıdır.”

Ilk Olarak ceviz elde etmek üzere sert kabuklu meyve türlerini 7’den 70’e herkesin tüketmesini öneren İslam, “Çocuk yaştan itibaren ileri yaşa dek her insana cevizi, fındığı, Antep fıstığını ve bademi öneriyoruz. Bilhassa hafıza kaybı açısından düşündüğümüzde ceviz ilerki yaşlarda fazla daha artı tartı talep ediyor. Dolayısıyla bizler sağlığımızı korumak istiyorsak düzenli olarak bu meyveleri harcamak zorundayız. Bu meyve türleri keza bağışıklık sistemimizi de güçlendirmektedir.” açıklamasında bulundu.

İslam, küçük parçalar halinde pasta ve bonbon endüstrisinde, özellikle dondurma ve şekerlemede tat verici olarak da tüketilen cevizde birey başı yurt içi tüketimin ortalama 3 kilogram seviyesinde olduğunu dile getirerek, üretimin artmasıyla beraber tüketimde de bir artışın olacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.