Türkiye 51 Teknopark’tan 2.4 milyar $ ihracat yapıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Veciz, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen bir ülkenin, dünya çapında üniversitelere, bilim insanlarına, firmalara sahip olması gerektiğinin altını çizdi. Üniversitesiz bir yeniden yapılanma olamayacağına şive yapan Özlü, bunun için 81 ilin tamamında üniversiteler açtıklarını aktardı. Kısa Ve Öz, toplumların yükseliş dönemleri, eğitimi ve bilgiyi merkeze alan bir model oluşturmalarıyla olası olduğunu kaydetti. Gelişmiş ekonomilerde, sanayicinin en büyük ortağı, partneri, refakatçisinin üniversiteler olduğuna dikkati çeken Veciz, “Eğer kuvvetli bir ülke olacaksak, bunu bilgiyle ve üniversitelerle başarabiliriz. Küresel bir üretim merkezi olan ülkemizi, üniversiteler baştan sona, bir teknoloji merkezine de dönüştürebiliriz” dedi.

AIDAT AVANTAJLARI

Veciz, “Üniversitelerde kurulu teknoloji geliştirme bölgesi sayımız 64’e yükseldi. Akademisyenlerimize ve üniversite mezunu gençlerimize karşın çoğu yeni destek programları ürettik” ifadelerini kullandı. Teknolojiyi ilerletmek için zihniyet değişikliği gerektiğini savunan Veciz, “Ar-Ge merkezleri kuruyoruz bakanlık olarak. Şirketlerimizin bünyesinde. Bunlara fazla ciddi vergi avantajları sağlıyoruz. Bugün sayıları 274 oldu. Bunu ilk aşamada ikiye katlamayı yani 500’e çıkartmayı, sonraki aşamada da bine çıkartmayı hedefliyoruz. Bugün 64 Teknopark var Türkiye’de. Bunların 51’i faal, diğerleri kurulma aşamasında. Bu Teknopark’larda 38 bin 239 personel çalışıyor. Bu Teknopark’lardan 2.4 milyar dolar ihracat yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

AR-GE’YE YILDA 18 MiLYAR TL

Bakan Veciz, Ar-Ge’ye Türkiye’de takriben 18 milyar lira harcandığını belirterek, “Bunun yüzde 40’ı üniversite, yüksek öğrenim tarafında. Yüzde 50’ye yakını da özel sektör harcaması. Bu sevindirici bir hadise. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Ar-Ge harcamalarımızın gayri safi ulusal hasılaya oranı yüzde 1’i geçti. Yeterli mi? Asla değil. Bunu birincil evre da yüzde 2’ye daha sonrada yüzde 3’e çıkartmayı hedefliyoruz. 2023 hedeflerimiz aralarında yüzde 3’e çıkartılması hedefimiz vardır” dedi.