Tunceli’de toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasaklandı

  0
  19

  Tunceli’de basın açıklaması dışındaki bütün toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin Doğaüstü Hal (OHAL) sürecinde yasaklandığı bildirildi.

  Valilikten yapılan açıklamada, vatandaşların huzur ve güven ortamı içerisinde yaşamalarının devletin asli tahsis ve sorumluluklarından olduğu belirtilerek, bu çerçevede, ulus düzeninin unsurları arasında bulunan emniyet, esenlik ile genel sıhhat ihtiyacının teminat altına alınmasının önem arz ettiği açıklama edildi.

  Emniyet, elastikiyet ve genel sağlık durumu ihtiyacının güvence altına alınmasının devletin çabaları yanına vatandaşların da hukuk kurallarına uygun davranmaları ile sağlanacağı aktarılan açıklamada, vatandaşların jurnal hayatlarının aksama ve bezginlik olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, tahsis ve sorumluluğunun da kamu idarelerine ait olduğu anımsatıldı.

  Açıklamada, Anayasa, Olağanüstü Hal Kanunu, 2911 Sayılı Toplantı ve Ziyafet Yürüyüşleri Kanunu ve Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  “Basın açıklaması açık havada açık alanlarda yapılacak görüşme, eğlence yürüyüşleri, oyun, temsilcilik, stant durma, duyuru dağıtma, çadır kurma, oturma eylemi, konser, 2911 sayılı Buluşma ve Ziyafet Yürüyüşleri Kanunu kapsamında düzenlenecek bütün faaliyetler ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu zarfında düzenlenecek bütün faaliyetler OHAL boyunca yasaklanmıştır. Tersine davranılması halinde yönetmelik çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılması Tunceli valilik makamının 27 Ekim 2016 tarih ve 2016/1001 sayılı onayıyla yerinde görülmüştür.”