Tüm çalışanları sevindirecek yıllık izin kararı

Avrupa Birliği bünyesindeki en yüksek mahkeme olma özelliği içeren Avrupa Hak Divanı kararına tarafından AB sınırları içinde, ofiste değil de sahada çalışılan işlerde işe gidip gelme süreleri egzersiz süresi olarak sayılacak. Keza, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanın hasta olduğu günler izin olarak sayılmayacak. Kararların ortaya çıkmasındaki esas sebep ise İspanya’daki bir emniyet sistemi şirketi ile çalışanı aralarında geçen bir dava.

AAD kararını değerlendiren avukat Cevat Kazma, meydana çıkan kararın Türkiye’yi de bağladığını ve uygulanmak zorunda olduğunu açıkladı.

AAD’nın aldığı kararların Türkiye’deki mahkemeler açısından bağlayıcı olduğunu gösteren Avukat Cevat Kazma, alınan kararlarla birlikte, pazarlama ve satmak temsilcileri, elektrik ustası, gaz tesisatçısı, bakım görevlisi gibi meslekleri yapan şahısların işe gidiş geliş saatlerinin egzersiz süresinden sayılacağını ifade etti.

Öteki kayda değer bir karar ise takvim müsade dönemleriyle ilgili. Avukat Cevat Kazma, takvim izni sırasında rahatsızlanan çalışanların hasta olduğu gün sayısının bundan böyle takvim izin günlerinden düşmeyeceğini belirtti. Çalışanlar o günleri dilerse izinlerine ekleyebilecek ya da sonra kullanabilecek.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.