‘Teröre inat bu bölgeleri kalkındıracağız’

  0
  4

  Farklı Alanlara Yönlendirilmiş temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’a gelen Tüfenkci, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’la Yunus Emre Mahallesi’ndeki bir mobilya mağazasının açılışına katıldı.

  Tüfenkci ve beraberindekiler sonradan Adıyaman Valiliğini ziyaret edip, Vali Abdullah Erin’den kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada gazetecilere açıklama yapan Tüfenkci, Adıyaman’ın ülkenin manâlı kentlerinden biri olduğunu belirterek, burayı ayağa uyandırmak için çalıştıklarını söyledi.

  Yatırımcıyı bölgeye sürüklemek adına önemli hamleler yapmayı amaçladıklarını ifade eden Tüfenkci, gün boyunca burada çeşitli açılışlara katılacaklarını dile getirdi.

  – “Teröre inat bu bölgeleri kalkındıracağız”

  Başbakan Binali Yıldırım’ın İstanbul’da tanıdık olmayan yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantının önemini vurgulayan Tüfenkci, şunları kaydetti:

  “Bu toplantıda ortaya meydana çıkan fikir şu oysa gelen taleplere de baktığımızda Türkiye sahiden hala yatırım yapılabilir ve karlılık bakımından gelişmekte olan birçok ülkeden daha önde. Kararlılık noktasında güvenlik ve güvenilirlilik noktasında manâlı bir yere sahip, yeter ama biz birlik ve beraberliğimizi koruyarak, teröre prim vermeden ve terörün amacına ulaşmasını önleyelim. Biz bu bölgeleri kalkındırma çabamızı sürdüreceğiz. Vermiş olduğumuz teşvikler ve ilan ettiğimiz çekicilik merkezi illerle beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu içerisinde bulunan illerin topyekün kalkınması ve gelişmesi, terörün orada özellikle hesaplı anlamda istismarına izin vermeyerek teröre inat bu bölgeleri kalkındıracağız. Biz o bölgelerde yalnızca terörle uğraş etmiyoruz aynı zamanda cehaletle mücadele ediyoruz, bununla beraber o illerin insan potansiyelini, yer altı ve yer üstü zenginliklerini ortaya tümdengelim ve bu potansiyeli topyekün değer biçme adına bu cazibe merkezlerini bildiri ettik. İnşallah da bunun semerelerini önümüzdeki yıllar içerisinde göreceğiz.”

  Bakan Tüfenkci, bir gazetecinin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve belediye meclis üyesi Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasıyla ilgili sorusu üstüne teröre takviye verenlerin yasalar önünde hesap vermesi gerektiğini aktardı.

  Milletten alınan vekaletin insanlar için kullanılması gerektiğini dile getiren Tüfenkci, şöyle devam etti:

  “Teröre kim takviye veriyorsa kim çanak tutuyorsa kim terörle işbirliği yapıyorsa, elbetteki yasalar önünde herkesin eşit ve hesap verebilir olması gerekiyor. Milleten aldıkları vekaleti kötüye kullanmamaları gerekiyor, milletten aldıkları yetkiyi terörün emrine vermemeleri gerekiyor. Bu konuda önemli şüpheler vardı ve bu şüphelerin somutlaşmasıyla beraber böyle bir soruşturma gereği ortaya çıktı. Natürel konu yargıya intikal ettiği için fazla şey anlatmak doğru yok, lakin şunu söyleyebiliriz halk müziği hizmet bekliyor. Adıyamanlıların ya da Diyarbakırlıların hakkı olan bu kaynakları bir diğer yasa dışı oluşumlara şu ya da bu şekilde peşkeş çekmek veya oradaki terör örgütüyle beraber iş alıkoyma ve işbirliği içerisinde hareket etmek hiçkimsenin hakkı değil. Bu nesil yollara tevessül edenler elbetteki yasalar önünde hesap verecekler ve vermeleri de gerekir.”

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, beraberindekilerle AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı’nın organize ettiği programa katılarak vatandaşlara aşure dağıttı.

  Halil Fidan