Tehditle bile halkı sokağa indiremediler

HAZAL ATEŞ

HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından PKK ve HDP’nin halkı sokağa dökme planı çöktü. Terör örgütü Diyarbakır Belediyesi’nde çalışan işçileri eylemlere katılmamaları durumunda işten atmakla tehdit etti. Tehditlere rağmen eylem yapan topluluk iki yüz kişiyi geçemedi. AK Parti’nin alan siyasetçileri, “ahali hendek siyasetinin faturasını HDP’ye kesti. Halk Müziği, korkutma, şantaj aşağıda yaşamak istemiyor. PKK’nın da Kürt halkı için uğraş ettiğine inanmıyor” tespitini yaptı.

HDP ‘YE 6 KRİTİK MESAJ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak ve meclis üyesi Fırat Anlı’nın “Örgüt üyeliği, örgüte takviye ve yataklıktan gözaltına” alınmasının gerisinde meydanlara inin çağrısına halktan destek gelmedi. AK Parti, HDP’nin geldiği bu noktanın analizini yaptı, gerekçelerini 6 başlıkta topladı:

HDP hendek siyasetinin bedelini ödüyor. Millet şiddetin faturasını kesti.

Bölge halkı terör örgütü PKK’nın Kürt halkı için mücadele ettiğine inanmıyor.

Irk, PKK’nın sivil halkı amaç alan eylemleriyle DEAŞ’tan bir farkı olmadığını düşünüyor.

Hükümetin bütün özverilerine karşın barışma masasını HDP ve PKK devirdi.

Bazı milletlerarası güçler örgütü maşa olarak kullanıyor.

Alan insanı tehdit, şantaj aşağıda yaşamak istemiyor.

BELEDİYEDE 3 GÖZALTI DAHA

Diyarbakır’daBüyükşehir BelediyeBaşkanı GültanKışanak ile FıratAnlı’nın gözaltınaalındığı soruşturmadadün bir gelişme dahayaşandı. BüyükşehirBelediyesi GenelSekreter yardımcılarıNecati Pirinççioğluve Rojda BalkaşAkyüz ile DestekHizmetleri DaireBaşkanı Şiyar Nezanda gözaltına alındı.

HALKI TEHDIT EDİYORLAR

AKParti’nin bölge milletvekilleri, HDP’nin Diyarbakır ilk olarak olmak üzere bölgedeki desteği kaybetmesinin nedenlerini SABAH’a değerlendirdi:

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Şampiyon Ensarioğlu

ÖRGÜT, EYLEMLERİYLE BÖLGE İNSANINI BEZDİRDİ

Halkşiddetin faturasını kesti. Örgütün eylemlerini şehirlere taşıması, DEAŞ tarzı eylemler yapması, sivil odaklı saldırıları bölge insanını bezdirdi. Bundan Böyle kendisi için mücadele edildiğini düşünmüyor.

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu:

ZANA, TÜRK NIÇIN SUSUYOR?

Insanlar HDP’nin çağrısına teveccüh göstermedi. Kayyum atanan yerlerde de millet sokaklara dökülmedi. HDP’nin halkla bağı koptu. Hendek stratejisi belirleyici rol oynadı. Meclis’te demokratik sürece katkı maddesi sunacak bir strateji izlemeliydi. HDP kendisini meşruiyet dışı çizgiye çekti. Belli Başlı konuşması gerekenler susuyor. Leyla Zana, Ahmet Türk konuşamıyor.

AK Parti Van Milletvekili Burhanettin Kayatürk:

MILLET ÇOCUKLARINI VERMEK İSTEMİYOR

HDP hala bunu anlamış yok. Dönüp PKK’ya ‘sen bizim başımıza bunu açtın, bizi çıkmaza soktun’ diyeceğine bu kalkışmaya hendek, çukur, barikat siyasetine destek veremedik diye yorumlama yapıyor. Halkı anlamadıkları sürece küçülecekler. Millet reel yüzlerini gördü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.