Palamutta ‘altın’ sezon

HAKAN BURAK ALTUNÖZ

Denizlerde av yasağının kalktığı 1 Eylül tarihinden itibaren avlanmaya başlanılan palamut, bolluğu ve fiyatının düşük olması sebebiyle keza balıkçıları keza de vatandaşı sevindirdi.

Av yasağının kalkmasının gerisinde denize açılan Karadenizli balıkçıların tekneleri, sahile çokça palamutla dönmeye devam ediyor. Palamutlar ilk olarak Trabzon Toptan Balık Hali’ne sonra da balık pazarına götürülüyor.

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Başkanı Ahmet Mutlu AA muhabirine, takriben 2 aydır çokça avlanan palamudun en son 2006 yılında bu kadar çok görüldüğüne sinyâl etti. Mutlu, “Mevsimler ve hava sıcaklıkları olması gibi gittiğinde balık da en verimli halde avlanabiliyor.” dedi.

Balıkçıların genel olarak Giresun ve Hopa arasında avlandığını açıklayan Mutlu, “Derhal 4 liradan 8 liraya değin palamut tezgahlarda satılıyor. 8 liradan satılan bir palamut ortalama 1 kilogram civarında. Vatandaşımız da bu sayede bütçesine göre evine balık götürebiliyor. İnşallah bu avın devamı olur. Hamsi de birkaç gündür avlanmaya başlandı, ancak hamsiyle ilgili konuşmak için henüz erken birazcık daha beklememiz gerekiyor.” diye konuştu.

“Palamutta bereket devam ediyor”

20 yıldır balıkçılık yapan Turgay Memiş de geçmiş yıllarda çok eksik görülen palamudun bu yıl bol ve verimli olduğunu söyledi.

En son 2006 yılında bu derece bereket yaşadıklarını anlatan Memiş, “O yıl palamut boldu, fakat şu anki dek avlanma süresi uzamamıştı. Acilen neredeyse üçüncü ayına gireceğiz ve benzer bereket devam ediyor. Geçen yıl adeta hiç olmayan palamut bu yıl hemen hemen altın yılını yaşıyor. Vatandaşlarımız da bu bolluğa ilgi gösteriyorlar. Ağırlıkları 350 gram ile 1,5 kilogram arasında değişen palamutları 4 ile 8 lira aralarında değişen fiyatlardan satıyoruz.” biçiminde konuştu.

Pazarda 15 yıldır balık satan Adem Şahin ise bugüne kadar bu derece bol palamuta rastlamadığını dile getirdi.

Şahin, palamudun av yasağı boyunca iyi üremesinin bolluğu beraberinde getirdiğine göze çarpan ederek, “İnşallah böyle devam eder de keza biz keza de yurttaş kazanır. Derhal 7,5 liraya sattığımız palamudu kimi süre 4 liraya verdiğimiz de oluyor. Geçen yıl bu zamanlarda benzer palamudun fiyatı 15 ile 20 lira aralarında değişiyordu. Bu yıl avın daha da bol olduğu günlerde kimi süre 10 tane palamudun 20 liraya satıldığı oluyor.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.