Paketin 4’te 1’ini çocuklar soluyor!

  0
  6

  Mert İnan /İstanbul

  Akciğer kanseri sebebiyle her yıl dünyada 1.5 milyon birey yaşamını yitiriyor. Türkiye’de ise yılda 20 bin birey bu rahatsızlık sebebiyle can veriyor. Akciğer kanserinden korunma, erken teşhis ve etkili çare için ‘Akciğerini Koru, Akciğer Kanseri Olma!’ sloganıyla başlatılan ‘Akciğer Kanseri Farkındalık Kampanyası’ kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda en fazla günedeme gelen konu sigara alışkanlığıydı. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Toraks Derneği, İmmüno-Onkoloji Derneği ve Türk Akciğer Kanseri Derneği göre gerçekleştirilen toplantıya, Rüzgar Aksoy, Aslıhan Güner, Fulya Zenginer gibi çoğu ünlü ad de kampanya yüzü olarak destek verdi.

  3 kayda değer risk faktörü

  Toplantıda hastalıkla ilgili son bilgileri paylaşan Türk Akciğer Kanseri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıza Çetingöz, her yıl takriben 30 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konuldiğini belirterek, “Yılda 20 bin vatandaşımızı bu rahatsızlık nedeniyle kaybediyoruz. Tütün ürünlerinin tüketimi hastalığın en büyük nedenleri aralarında. Kuzey Amerika kıtası ve AB üyesi ülkelerde sigara tüketimi genel nüfusun yüzde 5-10’luk dilimini oluştururken, bu oran Asya ülkeleri ve Türkiye’de yüzde 45’lere dek çıkıyor. “Öksürük, kanlı balgam, solunum yetmezliği, göğüs ağrısı akciğer kanserinin habercisi olabilir. 3 tehlike faktörü söz konusu; Kişisel alışkanlıklar, çevresel ve genetik faktörler. Bir paket sigara içilen evlerdeki her bir çocuk günde 5 sigara içmiş dek sigara dumanına maruz kalıyor. Tiryakiler hiç olmazsa evlatlarını düşünerek bu illetten uzak durmalı” dedi.

  ‘Santraller kapanıyor’

  Toplantıda konuşan Türk Toraks Derneği Idare Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu ise yalnızca sigaranın değil nargilenin de akciğer kanseri açısından büyük tehlike taşıdığına dikkat çekerek, “İnsan sağlığı için sigara neyse, kent ve ülkeler için de kömür ve fosil yakıtlar odur. Türkiye’de Çankırı haricen bütün illerimizde hava kirliliği sorunu var. Artık Avrupa ve diğer ülkeler ellerindeki termik ve nükleer santrallerini kapatıyor. Çünkü bunlar sadece akciğer ve yürek hastalıklarına yok, kansere de niçin oluyor. Ailesinde akciğer kanseri öyküsü olan kişilerde risk durumunda 2 kat yükselme var” ifadelerini kullandı.

  Ünlü isimlerle 2 kısa film

  Kampanya dahilinde 2 adet kısa metrajlı tanıtım filmi hazırlandı. Meşhur isimlerin ekran yüzü olduğu filmlerde akciğer kanserinin yarattığı tahribat ve felaketlere uyarı çekildi. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, akciğer kanseri tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler görüldüğünü oysa hastaların yüzde 50-70’inin ilerlemiş safhada doktora başvurduğunu dile getirdi.