Musul’da Sünnilere yer yok!

Musul’un terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılması için başlatılan operasyonda, Irak ordusu ve Haşdi Şabi milisleri ile ilgili endişelerin ne değin haklı olduğu zamanla ortaya çıkmaya başladı. Irak ordusu ve milislerin, ele geçirdiği ikâmetgâh yerlerini gereksiz yere boşalttığı anlaşıldı. Peşmerge güçleri DEAŞ’tan geri aldığı yerleri yine alan halkına teslim ederken, mezhepçi tutumu ile bilinen Irak ordusu ve Haşdi Şabi, çatışmadan ele geçirdiği yerlerde deha nüfus istatistiklerine göre yapıyı değiştirmeye çalışıyor.

BOŞ YERE SEVİNDİK

Musul’a ast Bartella nahiyesi ve çevresindeki köyler önceki gün ayrıntılarıyla boşaltıldı. Yaklaşık 300 hanesi yer alan Bertazeg köyü sakinleri evlerini terk etmek zorunda bırakıldı. IKBY kontrolündeki geçiş noktasında muhabirimize konuşan mültecilerden Salim Ebu Heysem, “Asker gelince DEAŞ militanları kaçtı. Biz de sevindik. Fakat asker ise birincil iş olarak bizi evlerimizden çıkardı. Korkutma ederek çıkmazsanız ölürsünüz dediler bizi yollara düşürdüler. Tekrar evimize geri dönmemize müsade verirler mi bilemiyorum” dedi.

KORKUTMA ETTİLER

Muhammed Abdurrahman ise yanlarında yalnızca taşıyabildikleri eşyalarını alabildiğini ifade ederek, “DEAŞ bize aylarca zulmetti. Acilen bizi kurtarmak için gelenler mağdur ediyor. Bartella kurtarıldı, köyümüz Bartella ile Erbil arasında, yani DEAŞ tehlikesi kalmıyor. Bu durumda neden evimizden çıkarıldık anlamıyorum” dedi. Malik Hamid adlı bir Iraklı da, “Bize evlerinizi boşaltın, boşaltmayan her şeyini kaybeder. DEAŞ yeniden saldıracak dediler” ifadelerini kullandı.

Evlerden çıkamıyorduk

DEAŞ’ın bölgede dominant olduğu günleri de anlatan Musullular, ‘aylarca ızdırap gördüklerini’ belirttiler. Ebu Heysem’in o dönem ile ilgili anlattıkları şu: “Dışarı çıkmamız fazla zordu. Evlere sığınıyorduk. İbadetlerimizi denetim altında tutulmamız için camide yapmamızı emretmişlerdi. Erkekler sakal bırakmaya, kadınlar da çarşaf giymeye mecburdu”.

DEAŞ’tan düşünce almaz mayınlı tuzak

Musul’un Bartella ile çevresindeki ikâmetgâh yerlerine giren Star, terör örgütü DEAŞ’ın yollara ve sokak aralarına yerleştirdiği el yapımı bombalar ile tuzakları görüntüledi. DEAŞ’lı teröristlerin PKK gibi kaçarken geride onlarca ölümcül bomba bıraktığı ve her bir bombanın hafıza almaz yöntemlerle tuzaklandığı anlaşıldı. DEAŞ teröristlerinin sanayi atölyelerinde kaynakla oluşturduğu bombalar, çivi ve metal parçalarıyla güçlendirilerek daha çok insanın ölümü için planlanmış. Yol kenarına atılmış ve kurulamamış görüntüsü verilen bombaların, hemencecik bir iki metre etrafı ise yer altına gizli ve basılması hallinde patlayacak tuzaklarla donatılmış.

Kemal Gümüş

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.