Müezzinoğlu Suriyeli iddiasına son noktayı koydu!

Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, BBC televizyonunun, “Türkiye’deki dokuma atölyelerinde Suriyeli çocukların çalıştırıldığı” iddialarına karşın haberini “Çocuk emekçi veya çocuk çalışan diye bir haber yapsa anlarım. Ama Suriyeli çocuklar, Güneydoğulu çocuklar, şuralı çocuklar diye bir haberin kuşkusuz art niyetli olduğu kanaatindeyim.” biçiminde değerlendirdi.

Çeşitli temas ve ziyaretler için Antalya’da yer alan Müezzinoğlu, kahvaltıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bir takım milletvekilleri ve siyasi partilerin il başkanlarıyla bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının başında tanımlama yapan Müezzinoğlu, bakanlık olarak meslek hayatının, ticaret, sanayi, ekonominin yoğun olduğu büyük illerden başlayarak değer biçme toplantıları yaptıklarını, bu toplantıların beşincisini de bugün Antalya’da gerçekleştireceklerini söyledi.

Daha önce Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Bursa illerinde toplantı yaptıklarını anımsatan Müezzinoğlu, bugün de Antalya’da siyasi parti temsilcileri, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası, turizm örgütleri, sendikalar ve iş hayatının diğer dinamikleriyle bir arada görüşme yapacaklarını bildirdi.  Toplantıya katılan MHP’lilere teşekkür eden Müezzinoğlu, “Toplantıya misafir etme ettiğimiz CHP milletvekilleri bambaşka illerde veya yurt açık havada oldukları bilgisini bize ilettiler. Sayın Deniz Baykal’ı aradığımda yurt dıştan olacağını açıklama ettiler. Bu anlamda onların bu toplantı ile ilgili bizlere dönüşlerini de açıklama etmiş olayım.” dedi.

Müezzinoğlu, ekonominin, iş hayatının dinamiklerinden, istihdamın daha da güçlenmesi adına, lüzum istihdam alanı üreten sanayici ve yatırımcıların sorunlarını gerekse alın teri döken, emek veren çalışanların sorunlarını dinleyeceklerini vurguladı.

SURİYELİ ÇOCUKLAR ÇALIŞTIRILIYOR İDDİASI

Bir gazetecinin, BBC televizyonundaki bir programda Türkiye’deki dokuma atölyelerinde Suriyeli çocuk işçilerin çalıştırıldığı yönünde iddialarda bulunduğunu söylemesi üstüne Müezzinoğlu, BBC’nin yaptığı haberi, habercilik etiği anlamında içten bulmadığını söyledi.

Müezzinoğlu, “Çocuk emekçi ya da çocuk çalışan diye bir haber yapsa anlarım. Fakat Suriyeli çocuklar, Güneydoğulu çocuklar, şuralı çocuklar diye bir haberin kesinlikle art niyetli olduğu kanaatindeyim. BBC haber yapacaksa 3 milyon Suriyeli mağdur ve mazlum insana Türkiye’nin ev sahipliğini haber yapsın.” dedi.

Türkiye’nin 5 yıldır Suriye’den gelen ailelere takriben 10 milyar doların üstünde takviye yaptığını vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Burada noktasal ve art niyetli, organize bazı haber planlamalarını, esasında Türkiye’ye karşı farklı bir hesabın da ifadesi olarak değerlendiriyorum. Bu haberi yapan BBC ile Bakanlığımız temasa geçmek istediğinde, yani ‘Bu adres nerelerde’ dediğimizde, bu adreslerle ilgili bilgi vermiyorlar. Bizlerin, yani bu olayın muhatabı olan Bakanlıkla muhatap olmayacağını ifade ediyorlar. Dolayısıyla burada bir art niyet var. Lakin etik anlamda baktığımızda Türkiye’de çocuk çalışanlar var. Bakanlığımızın çocuk çalıştıranlarla ya da çocukların çalışmalarıyla ilgili yoğun bir eylem planı var, projeleri var, mücadelesi var. Çocuk çalışmasıyla ilgili haber yapsa anlarım. ‘Dünya markası firmaların üretimleri de burada yapılıyor’ denildiğinde, bu dünya markalarının kontrolörlüğünü yapan firma da diyor ancak ‘Bizim üretim yaptırdığımız yerde çocuk emekçi çalıştıran saptama etmedik.‘ Yani uluslararası boyutuyla da bir yalanlama geliyor. Art niyetli bir haber olduğunu anlatmak isterim. Ama çocuk çalışmalarıyla ilgili bir mücadeleyi yapmalı mıyız? Evet daha iyi yapmalıyız. Bu anlamda son günlerde 16 yaşındaki bir kızımızın da alkollü mekanlarda çalıştırılıyor olması da yine kamuoyuna düştü. Tüm bunlarla ilgili mücadelemiz daha dinç olmalı.”

Bakan Müezzinoğlu, kıdem tazminatıyla ilgili bir soru üzerine konu üstünde çalıştıklarını ve çalışmalarını bugün de sürdüreceklerini bildirdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.