Meteoroloji az önce açıkladı sona erdi

METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü, Musul ’un güneyinde yer alan kükürt imal tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların yağmurla birlikte yurtta etkili olacağı iddialarına ilişkin yorumlama yaptı.

Meteoroloji ’nin açıklamasında “Bu gece tahminlere uygun olarak baştan başlayan yağış ile dün kısmen taşınan gaz ilk etapta yere inmiştir. Yağışla birlikte rüzgar yön değiştirdiği için Musul üzerinden ülkemize dürüst gaz taşınımı sona ermiş olup, bu geceye değin devam edecek yağışlarda asit yağışı riski bulunmamaktadır” denildi. “ASİT YAĞIŞI RİSKİ BULUNMAMAKTADIR”

Meteoroloji ’den yapılan açıklamada, olayla ilgili meteorolojik değerlendirmeye ilişkin, Türkiye için asit yağmuru riskinin olmadığı belirtildi. Musul üzerinden Türkiye ’ye içten gaz taşınımının sona erdiği ifade edilen açıklamada, bu geceye değin devam edecek yağışlarda asit yağışı riskinin bulunmadığı kaydedildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ’nün konuya ilişkin yazılı açıklaması, şöyle:

“Son 3 gündür Musul ’un güneyinde yer alan kükürt imal tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye ’yi etkileyeceğine dair basınımızda haberler yayınlanmaktadır. Olayla ilgili dün ve önceki gün yayınladığımız değerlendirmelerde asit yağmuru riskinin düşük olduğu, yalnızca Perşembe günü güneyli rüzgarlar ile güneydoğu sınır illerimize toz ve gaz taşınımı olabileceği ancak yağış beklenmediği için tehlike içermediği ifade edilmiş, Perşembe gecesi başlayacak yağışların Cuma günü gün baştan başa devam edeceği tahmin edildiği ve Yağışla birlikte bölgedeki rüzgar akışlarının yer ve yere yakın gazın yükselebileceği seviyelerde kuzey yönlere dönmesi beklendiğinden asit yağmuru riskinin kuvvetsiz olduğu değerlendirilmişti. Bu gece tahminlere uygun bir şekilde her yerde başlayan yağış ile dün kısmen taşınan gaz ilk etapta yere inmiştir. Yağışla birlikte rüzgar istikamet değiştirdiği için Musul üzerinden ülkemize içten gaz taşınımı sona ermiş olup, bu geceye dek devam edecek yağışlarda asit yağışı riski bulunmamaktadır. Keza yapılan meteorolojik değerlendirmeler ve rüzgar analizlerine tarafından yarın bölgede yağış beklenmiyor. Pazar gününden itibaren bölgenin tekrar yağışlı bir sistemin etkisine girmesi ve yağışların hafta baştan başa etkili olması beklenmekte oysa hava akımları sebebiyle bölgeden ülkemize dürüst gaz taşınımı beklenmediğinden ülkemiz için asit yağmuru riskinin olmadığı değerlendirilmektedir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.