Mesleki yeterlilik kursları MEB’e devrediliyor

  0
  5

  MEB’den yapılan açıklamaya kadar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı göre yürütülen mesleki yeterlilik kurslarıyla ilgili iş ve işlemlerin MEB’e devrine ilişkin protokol 27 Ekim’de imzalandı.

  Protokol dahilinde, ticari vasıta kullanarak, gezgin ve yük taşıyan sürücüler ile karayolu mevzuatı çerçevesinde faaliyette yer alan firmalarda istihdam edilecek Orta Düzey Idareci (ODY) ve Üstteki Seviye Yöneticilerin (ÜDY) zorunlu almaları gereken mesleki yeterlilik eğitimlerinin verildiği 400’e yakın mesleki yeterlilik (SRC, ODY, ÜDY) kurslarının açılış, kapanış, eğitim, sınav denetleme ve öteki iş ve işlemlerinin tamamı, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren MEB tarafından yapılacak. Kursların Ulusal Eğitim Bakanlığı mevzuatına armoni işlemlerinin 31 Aralık 2017’ye kadar tamamlanması gerekiyor.

  Mesleki tatminkarlık belgesi sınavları, 1 Mayıs 2017’ye dek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, bu tarihten itibaren ise MEB tarafından yapılacak.

  Devredilen laf konusu kurslarla ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanlığınca özel motorlu araç sürücüleri kursları ile meslek makineleri sürücü eğitim kurslarındaki uygulamalara aynı düzenlemelerin yapılması için yönetmelik ve öğretim programı geliştirme çalışmalarına başlandı.

  Selma Kasap