Array

Lütfi Elvan’dan CHP’ye Başkanlık sistemi çıkışı

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, açıklamasında son günlerinde başlıca gündem konularından olan Başkanlık sistemi tartışmaları değindi. CHP ’nin Başkanlık sistemine yönelik tavrını eleştiren Elvan, “(CHP’ye) Başkanlık sistemini tartışalım, niye korkuyorsun, çekiniyorsun? Eğer yerinde görmediğin yerler varsa söylersin. Önce bir resmi gör. Daha resmi görmeden, ‘hayır, biz başkanlık sistemine karşıyız.’ Başkanlık sistemi, bir rejim değişimi değildir, bir sistem değişimidir” dedi.
 
Başkanlık sistemine karşın tartışmaların hatırlatılarak bunun ekonomiye karşın muhtemel etkilerinin sorulması üzerine Bakan Elvan, AK Parti olarak başkanlık sistemini savunduklarını ve bu sistemi Türkiye’nin hesaplı ve siyasi hedefleri açısından önemli gördüklerini açıklama etti. Parlamentonun çalışma sistemine ilişkin sorunlara da muhabere eden Elvan, “CHP’nin hemen şimdi başkanlık sisteminin ayrıntılarına bakmadan, tartışılmasından rahatsız olduğunu” belirtti.
 
NİYE KORKUYORSUN, ÇEKİNİYORSUN?

Bakan Elvan, açıklamasında şunları kaydetti: “Sosyal halkçı olduğunu iddia eden bir parti, tartışmadan kaçıyorsa… Böyle bir sosyal demokrat anlayışı olabilir mi? Olamaz. Tartışalım, niye korkuyorsun, çekiniyorsun? Çekinecek bir şey yok fakat burada. Milletimiz, Meclisimiz tartışsın. Eğer yerinde görmediğin yerler varsa söylersin. Önce bir resmi gör. Daha devlete ait görmeden, ‘hayır, biz başkanlık sistemine karşıyız.’ Başkanlık sistemi, bir rejim değişimi değildir, bir sistem değişimidir. Hemen Türkiye’nin yaşadığı aksaklıkları ortadan kaldıracak bir sistemdir. İçeriğine bir bak. İçeriğine bakmadan ‘ben bu konuyu tartışmam’ diyor. Böyle bir siyasi anlayış olur mu? Olması muhtemel yok fakat maalesef var. Bir başka boyutu, milletten korkan bir yapısı var. ‘Meclisteki sonuç ne olursa olsun, 367’nin üzerinde bile alsak biz millete gideceğiz’ dedik. Milletin sözünün üstünde bir başka söz tanımıyoruz, milletten niye korkuyor, kaçıyorsun? Milletin görüşüne saygı duyacaksın.”
 
HÜKÜMETLER HIZLI KARAR ALMALI
 
Dünyadaki çabuk metamorfoz sürecinin dengeleri değiştirdiğine dikkati çeken Elvan, hükümetlerin süratli kararlar alması gerektiğini vurguladı. Türkiye’deki mevcut yapıda Mecliste muhalefet partilerinin yasaların çıkarılmasını engellediğini, bunun kabul edilebilir olmadığını ifade eden Elvan, başkanlık sisteminde yasama ile yürütmenin daha da ayrıştığını, birbirinden bağımsız hareket ettiğini, Meclis ve milletvekillerinin daha enerjik olduğunu söyledi.
 
Başkanlık sisteminde seri karar alma mekanizmalarının geliştirilebileceğine göze çarpan eden Elvan, başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde demokrasinin güçlü işlediğini, esas adalet ve hürriyetlerin kuvvetli olduğunu açıklama etti. “Başkanlık sisteminin Türkiye’yi diktatörlük rejimine sokacağı” yönündeki söylemleri anımsatan Elvan, bütün aksine bu sistemin gelmesiyle Türkiye’deki demokrasinin güçleneceğini, esas hak ve özgürlüklerin daha da iyileşeceğini dile getirdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ BİZİ ÜST LİGE ÇIKARACAK
 
Elvan, Türkiye’nin çevresindeki sorunlara karşın bu sene yüzde 3’ün üstünde büyüyeceğine muhabere ederek, başkanlık sisteminin tarihsel açıdan da Türkiye’ye uygun olduğunu belirtti.
 
Başkanlık sistemine geçişin milletin kararına bırakılacağını kaydeden Elvan, “Biz ülkemizi daha da kuvvetlendirmek, büyütmek istiyoruz. Seri kararların verilmesi gereken bir ortamda, enerjik yapının oluşması gereken ortamda hantal yapılarla gitmeye çalışırsanız, başarılı olamazsınız. Biz artık bir noktada artış açısından potansiyelimizi daha da yukarı çekebilecek, hesaplı, siyasi açıdan daha da zinde bir konuma gelebilecek bir yapıya bürünmek istiyoruz. Hesaplı ve siyasi açıdan bir üst lige çıkmak istiyoruz. Bunun için de başkanlık sisteminin koşul olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. Başkanlık sistemini bir üst lig olarak gördüğünü dile getiren Elvan, sisteme yönelik gelecek günlerde somut adımlar atılabileceğini kaydetti.
 
YASAMA YÜRÜTME VE YARGI GÜÇLENİYOR
 
Lütfi Elvan, başkanlık sisteminin içeriğine yönelik bir soruyu yanıtlarken de sistemin sağlıklı bir şekilde tartışılmasından rahatsız olunduğunu söyledi. Bu konunun tartışılması gerektiğini gösteren Elvan, “Başkanlık sisteminde yasama, yürütme, hak mekanizmalarının çok daha iyi çalışabileceği bir yapı oluşuyor. Yasama da hak da yürütme de güçleniyor. Yürütme daha süratli karar alabilme imkanına sahip oluyor, yasama daha bağımsız karar verebilme imkanına kavuşuyor. Başkanlık sistemi bizi bir üst lige çıkaracak olan sistemdir.” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Burçlar Nuray Sayari 24 Ağustos 2019 Cumartesi Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Sevgiliye Söylenecek En Güzel Aşk Sözleri

Sevgilinize söylenecek en anlamlı en güzel aşk ve sevgi sözlerini haberimizde topladık. Geçmişten günümüze kadar değişmeyen temel duyguların başında sevgi vardır. Sevginin birçok şekli ile...

Zona Hastalığı Nedir? Zona Nasıl Anlaşılır? Zona Belirtileri

Son dönemlerde dermatolojik hastalıkların artması ile birlikte Zona hastalığı da ön plana çıkmaya başladı. Deri hastalıklarından en fazla görülen fakat olağan bir...

Burçlar Nuray Sayari 23 Ağustos 2019 Cuma Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Burçlar Nuray Sayari 22 Ağustos 2019 Perşembe Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...