Kurtulmuş: Yalan haber verenler mahcup olacaklar

  0
  1

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Erzurum‘daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıdaki konuşmada, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini, içeriden ve dışarıdan fazla sayıda ülkenin varlığını, birliğini korkutma eden saldırının tesiri aşağıda olduğunu ifade ederek, geçen sene temmuz ayından itibaren ayrıca DEAŞ keza PKK ayrıca öteki terör örgütlerinin saldırılarıyla karşılaştığını dile getirdi.

  Çukurlar kazarak, şehirleri halk müziği için yaşanmaz hale getiren PKK’nın izlediği bu yöntemle karşısında karşıya kalındığını andıran Kurtulmuş, “Çok şükür istikrarlı bir şekilde çukur siyasetinin sonuna gelinmiştir. Yedi mesken yerinde bu şekilde çukurlar kazılmıştı. TSK’nın, güvenlik kuvvetlerimizin kararlı mücadelesi sonucunda fazla şükür terör örgütünün bu şehirlerdeki faaliyetleri sonlandırılmış, şimdi kırsaldaki faaliyetleri sonlandırılmaya çalışılıyor. Fazla istikrarlı bir mücadeleyle inşallah en kısa zaman içerisinde terör örgütü, Türkiye’nin hiçbir uygun eylem yapamaz hale getirilecektir.” diye konuştu.

  “Gösterileri yapamadılar”

  Bir dahası da terör örgütüyle irtibatlı olan, onlara yerelde destek veren belediye başkanları hakkında da soruşturmaların devam ettiğini aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:

  “Bu çerçevede daha evvel, çok sayıda belediyeye temsilci atandı. O arkadaşlarımız görevlerini yerine getirmeye başladılar. En son olarak da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı hakkında başlatılan bir soruşturma kapsamında, belediye başkanı ve benzer başkanı gözaltına alındı. şimdi nezaret durumu devam ediyor. Bu zaman içerisinde bizim siyasetçiler olarak devam eden bir hukuki işlem hakkında bakış açıklama etmemiz doğru yok, muhtemel de yok. Bu hukukun vereceği bir karardır. Soruşturmanın sonucunu hep beraber göreceğiz. Oysa siyaseten bizi ilgilendiren taraf şurasıdır. Daha önce örgüt, serhildan bildiri etti. Bu başkaldırı ilanlarının yapıldığı toplantılara dahi 30-40 birey ya da birkaç yüz birey geldi.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesiyle ilgili yapılan bu operasyona karşı hem Diyarbakır ayrıca İstanbul ve Ankara’da yapılması planlanan, duyuru ettikleri gösterilere de çok eksik sayıda insan katıldı, hatta gösterileri yapamadılar. Bu şunu gösteriyor, siyaseten bölge halkı, örgütle irtibatlı olan, örgütün gölgesinde siyaset yapan siyasi partiye yüzde 75-80-85 oy verseler deha, bu değin yoğun oy aldıkları bölgelerde dahi 40-100 kişiyle eylem yapıyorlar veya yapamıyorlar. Bu, alan halkının bizatihi bu siyasi partiye oy vermiş olan insanların bile örgütten, terörden korku ettiğini, örgütle arasındaki bağı kopardığını gösteren en manâlı göstergelerden birisidir.”

  “Yalan haberle hangi basın kuruluşu asalet sahibi olabilir”

  Numan Kurtulmuş, son olayların, bu tepkinin açık açık ortaya konulması olduğunu ve bu anlamda örgütün Türkiye’deki toplumsal tabanının hiçbir şekilde olmadığının da çok açık bir şekilde görüldüğünü vurguladı.

  Tepkiyi ilk olarak Kürt vatandaşların koyduğunu, yaşadıkları şehirlerde terör örgütlerinin ve onlarla irtibatlı olan birtakım siyasi uzantılarının faaliyette bulunmasına razı olmadıklarını gösterdiklerini ifade eden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Hal böyleyken, bu dek açık bir şekilde bu süreç hepimiz göre gözleniyorken, maalesef bu örgütlere dışarıdan takviye veren birtakım güçlerin, dünden itibaren milletlerarası kamuoyunda, ‘Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanının gözaltına alınmasını vesile kılarak Türkiye’de Kürt halkı ayaklandı, isyanlar başladı’ şeklinde yalan yanlış haberler vermesini de anlayışlı olmak olası değildir. Mahcup olacaklar. Mahcup olurlar da, meselenin ne dek büyük boyutları olduğunu açıklamak için söylüyorum. Türkiye, yalnızca elinde silah olan birkaç bin militanla uğraşmıyor. Türkiye, bir taraftan silahlı gruplarla mücadele ederken, dahası bu silahlı gruplara lojistik, siyasi, istihbari, hatta idareli takviye karşılayan bir takım çevrelerin idrak operasyonlarıyla da uğraş ediyor. Bu söylediklerimi duyacaklar, adlarına baktığınız vakit iri basın kuruluşları… Bu kadar açık, yalan haber yazarak, hangi basın kuruluşu bir şeref sahibi olabilir. Varsa üç kuruşluk itibarlarının da yerle bir edileceği fazla açıktır.”

  “Yenikapı ruhu korunacak”

  Kurtulmuş, bu zulüm hareketinin içinde yer alan ya da bir şekilde yardım veren kim varsa bu ihanetin bedelini ödeyeceğini söyledi.

  “Karşımıza kim dikilirse dikilsin, bu eşkıyalara karşısında Türkiye’nin içerisindeki bu mücadeleye, kararlılığımızla yolumuza devam edeceğiz.” ifadesini kullanan Kurtulmuş, 15 Temmuz sonrasında ve özellikle 7 Ağustos’taki mitingle taçlandırılan Yenikapı ruhunun korunacağını vurguladı.

  Ali Kemal Akan