Konya’da 18 asker, savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı

  0
  16

  Konya’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma dahilinde çıkarıldıkları mahkemece salıverilen 18 asker, savcılığın itirazı üstüne ikinci kere gözaltına alındı.

  Konya Cumhuriyet Başsavcılığının örgüte finans sağlanması ve örgüt faaliyetlerine iştirak edilmesine ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında, FETÖ ile bağlantılı olduğu bahis edilen, Konya 3. Başlıca Jet Üs Komutanlığında görevli askerlere karşın operasyonda gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece özgür bırakılan 18 birey, savcılığın itirazı üzerine tekrar yakalandı.

  Gözaltına alınan 18 asker, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık durumu kontrolünden geçirildikten daha sonra Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Uğraş Şubesine götürüldü.

  Zanlılar, buradaki işlemlerin ardından tekrar adliyeye sevk edilecek.

  FETÖ ile bağlantılı olduğu iddia edilen, Konya 3. Asıl Jet Üs Komutanlığında görevli 47 asker hakkında 20 Ekim’de gözaltı kararı verilmişti. eş zamanlı yürütülen operasyonda, arasında albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen ve astsubayların da bulunduğu 47 rütbeli asker gözaltına alınmıştı. Adliye sevk edilen zanlılardan 29’u tutuklanırken, 9’u adli denetim şartıyla edinmek üzere 18’i serbest bırakılmıştı.