Kendi sigortanı kendin yap

  0
  3

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Almanya ilk önce almak üzere dünyanın böylece fazla ülkesinde uygulanan sigorta kooperatifçiliği modelini Türkiye’de de büyütmek için düğmeye bastı. Müşterek sigortacılık olarak anılan sistemde, direkt sigortalılar kooperatife iki taraflı olup işletiyor. Sistem, aynı veya aynı risklere sahip bireylerin bir araya gelip, sigorta kooperatifi kurmasına dayanıyor. Bütün ortaklar, eşdeğer miktarda bir ortaklık payı ödeyerek bir anapara oluşturuyor. Kooperatif sonra da sigortacılık kurallarına tarafından poliçe düzenliyor. Kooperatif ortakları risklere tarafından belirlenen primleri ödüyor. Poliçeler, yalnızca kooperatif ortağı için düzenleniyor.

  Ortakların hasarı olduğunda, yeniden sigortacılık kurallarına tarafından tazminat ödeniyor. Sene sonunda, havuzda biriken kar da zarar da kooperatif ortakları arasında paylaşılıyor. Kooperatif ortakları, birbirinin riskini karşılıyor. Ortaklar, sene sonu karından pay alınca da sigorta maliyetini daha ucuza almış oluyor. Mevzuata göre, en az 7 kişi bir araya gelerek sigorta kooperatifi kurabiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı göre hazırlanan belli başlı kontrat ile kurulan kooperatifin ticari sicile tescili yapılıyor.

  HAZİNE’YE TAKILIYORLAR

  Fakat faaliyete başlanması için Define’nin onayı gerekiyor. Şu ana dek 8 adet sigorta kooperatifi kurulurken, Hazine, yalnızca ikisine tasdik verdi. Define’nin, daha küçük nitelikte faaliyet gösterecek bu kooperatiflerden, dev sigorta şirketleri gibi sermaye gücü istediği, bu nedenle uygulamaya sıcak bakmadığı belirtildi. öte yandan, Avrupa ve dünyanın öteki yerlerindeki uygulamalarda, böyle katı sermaye şartı aranmıyor. Mesela, Almanya’da model, aynı meslek grupları için uygulanıyor. Kamyoncular bir araya gelip kooperatif kuruyor. Hazine’den müsade almayı başarmış iki kooperatif olan Doğa ve Koru Sigorta’nın toplam iki taraflı sayısı 1 milyonu aştı.

  AB ÜLKELERİNDE ÜYELERİ 409 MİLYONA ULAŞTI

  Kooperatif sigortacılığı dünyada çabucak büyürken, federasyonları da var. Avrupa Birliği ülkeleri içinde toplam kooperatif sigortacılarının sayısı 3 bini buldu. Bu kooperatiflerin müşterek sayısı ise 409 milyon oldu.

  DENİZ ÇİÇEK