‘Kendi kazdıkları çukurlarda boğulacaklardır’

Çalık, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İl İl Bölgesel Ürünler Fuarı’nın açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin CHP’li vekillerin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın gözaltına alınmasını “endişeli buldukları”na dair açıklamasına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Çalık, belediyeciliğin keza fiziksel gerçekleştirme keza de gönülleri yapma becerisini beraberinde getirdiğini söyledi.

İnsanlara hizmet götürmek yerine çukurlar kazıldığını, bu çukurların kazanlara kabir olacağını dile getiren Çalık, çukurların vatandaşların ekmeklerinden, sularından kestikleri vergilerle alınan araçlarla kazıldığının da unutulmaması gerektiğini belirtti.

Belediyelerin hangi siyasi partiden olursa olsun hedeflerinin millete, vatandaşa, devlete hizmet olması gerektiğine dikkat çekici eden Çalık, şunları kaydetti:

“Teröre hizmet eden hangi belediye varsa oralara kayyum atandı ve atanmaya da devam edecek. Bunun içerisinde HDP’li belediyeler var, MHP’li belediyeler var, AK Part’den 3 tane belediye var. İster terör örgütü PKK olsun, ister FETÖ olsun. Hangi bağlantısı varsa bunlarla ilgili gereken tüm işlemler yapılacak. Diyarbakır Belediyesine gelince, dün sayın Kılıçdaroğlu’nun veya Cumhuriyet Irk Partisinin yapmış olduğu direktifler dahil almak üzere terörle bağlantısı kimin varsa, terör uzantısı hangi siyasi partiyse olur ya katiyen bunların terör üzerinden, siyaset yapmalarına müsade verilmeyecek. Bununla ilgili olarak Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması da bu anlamda terörle bağlantısı bulunan siyasi partilerin vatandaşları sahaya, meydan çağırması ve vatandaşlarımızın buna da ses vermemesi çok önemlidir.”

Dünden beri vatandaşlara “Sokaklara inin” çağrısı yapıldığını belirten Çalık, “Milletimiz sahaya ne vakit inileceğini biliyor. Milletimiz kendini, devletini, bayrağını düşünen hükümetin ve devletin kim olduğunu biliyor. Ne zaman dışında çıktı milletimiz? Tüm halk müziği 78 milyon, yek ceset 15 Temmuz gecesi çıktı. Terör örgütlerinin davetiyle veya onların uzantısı siyasi partilerin davetiyle bundan böyle ne Doğu’da, ne Güneydoğu’da, ne de Türkiye’nin hiçbir ilinde artık davetlere cevap bulamayacaklar ve kendi kazdıkları çukurlarda boğulacaklardır diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

– “Şu lahza gündemimizde tercih değil”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken tercih söylemleri hakkındaki düşünceleri de sorulan Çalık, 1 Kasım seçimlerinin arkasından erken seçim isteyen böylece çok kişinin bulunduğunu söyledi.

Dün de Kılıçdaroğlu’nun erken seçimle ilgili cümleler kurduğunu bildiren Çalık, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Cumhuriyet Insanlar Partisi öncelikle tercih çağrılarından ziyade Türkiye’nin milli birliği ve beraberliği için Yenikapı ruhunu yaşatmalı ve öncelikle yeni anayasa elde etmek üzere başkanlıkla ilgili, hükümet sistemleriyle ilgili yapılacak, vatandaşın istek ettiği değişikliklere ‘evet’ demeli. Şu an bizim gündemimizde seçim yok. Ilk Olarak yapmamız gereken yeni anayasa ve içerisindeki başkanlık sistemidir. Bütün meclisin de, siyasi partilerin de bu konuda Yenikapı ruhunu yaşatması gerektiğini düşünüyorum.”

Emrah Gökmen

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.