Kar bastıracak haftasonu bu iller aman dikkat!

  0
  9

  Hava durumu haftasonu meteoroloji uyardı kar Doğu’da bastıracak. Batı’da yer yer etkili sağanak yağış görülecek. Bilhassa İstanbul ve İzmir hava durumuna uyarı fırtınanın da etkisi ile sağanak yağışlar daha etkili hissedilecek. Doğu’da haftasonu kar yağışı etkin olacak aman uyarı! Peki Ankara, Sakarya, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Kırklareli, ve Edirne hava durumu nasıl olacak son meteoroloji tahmini… İSTANBUL hava durumu için meteoroloji alarm verdi dünden beri etkin olan sağanak yağış haftasonu da etkili olacak. Bugün Marmara’da İstanbul, Sakarya, Kocaeli ve Bursa çevrelerinde yağış geçişleri bekleniyor.  İstanbul için 5 günlük hava durumu… BATI’DA YAĞMUR FIRTINA DOĞU’DA KAR Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere kadar İstanbul ve İzmir başta almak üzere yurdun bir çok uygun sağanak yağış bekleniyor. Bugün Marmara’da İstanbul, Sakarya, Kocaeli ve Bursa çevrelerinde yağış geçişleri bekleniyor. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli çevrelerinde yağış görülmeyecek. Karadeniz’in kıyı şeridi boyunca yağışlar etkin olacak. Doğu Anadolu’nun tamamı yağışlı olacak. Cumartesi günü yağışlı alan doğuya dürüst hareket ediyor. Havanın da soğumasıyla bilhassa kuzeydoğu kesimlerde yağışın karla karmakarışık yağmur ve kar biçiminde olması bekleniyor.

  Yapılan son değerlendirmelere tarafından, Marmara’nın güney ve doğusu, Karadeniz’in kıyı kesimleri, Doğu Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu ile Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Hatay, Artvin ve Elazığ ile bu sabahleyin ilk saatlerde İzmir ve Isparta çevrelerinin yağmurlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Van, Bitlis, Muş, Diyarbakır, Batman, Siirt çevreleri ile Ağrı’nın güneyi, Şırnak ve Hakkari’nin kuzey kesimlerinde yer yer adaleli olması bekleniyor. Meteoroloji, su baskını, sel, ulaşımda aksamalara aleyhinde uyardı.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere tarafından, hava sıcaklığında genelinde manâlı bir değişim olmayacağı varsayım ediliyor.
  Rüzgarın ise çoğunlukla kuzey ve kuzeydoğu, yurdumuzun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Batı Karadeniz’in batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve yer yer kasırga şeklinde (30-70 km/sa) esmesi bekleniyor.

  CUMARTESİ HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

  Cumartesi günü yağışlı bölge doğuya içten hareket ediyor. Havanın da soğumasıyla özellikle kuzeydoğu kesimlerde yağışın karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.