‘İstinaf’, yerel mahkemenin verdiği cezayı indirdi

Ankara Alan Adliye (istinaf) Mahkemesi 3. Canice Dairesi, Eskişehir 2. Ağır Canice Mahkemesinin esir sanık E.L. hakkında “uyuşturucu ticareti” suçundan verdiği 12 sene 6 ay hapis cezası hükmünü kaldırdı. İstinaf mahkemesi cezayı, ilgili gerekçeler sebebiyle 8 yıl 4 ay hapis cezasına çevirdi.

Ankara Alan Adliyesi 3. Cinayet Dairesi Başkanlığının ilk duruşması, Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevinde uyuşturucu ticareti suçundan esir bulunan sanık E.L’nin (34) mahkeme salonunda hazır edilmesiyle gerçekleştirildi. Duruşmada, 3. Ceza Dairesi heyeti ile davalı avukatı Pelin Saraç da hazırlanmış bulundu.

Davalı E.L. savunmasında, “Bana okunan raporda E.A. adlı birey poşeti aldığım bakkal sahibidir. Bu kişinin uyuşturucu madde ile bir ilişkisi yoktur. Eşim çok hastaydı, kanser hastasıydı, psikolojim bozuldu böylece yeniden uyuşturucu kullanmaya başladım. Kendime 10 gramlık paketler halinde göstermek amacıyla getirdim. Tartıyı kullanıyordum ancak ticaretini yapmadım” biçiminde ifade verdi.

Polisin arama ve el atama tutanağında plakası kaydedilen otomobilin kız kardeşine ait olduğunu olayla ilgisi bulunmadığını anlatan davalı E.L. polislere evinde bir iki gün içeceği uyuşturucu kaliteli hapların olduğunu söylediğini ve polisleri evine kendisinin götürdüğünü, evdeki uyuşturucunun kendisine ait olduğunu fakat teraziyi eşine hediye aldığını, uyuşturucu ticareti yapmadığını savundu.

sonradan söz bölge sanık avukatı Saraç ise müvekkilinin uyuşturucu ticareti yapmadığını, uyuşturucu maddeleri göstermek amacı ile bulundurduğunu, yerel mahkemenin uyuşturucu ticareti suçuyla ilgili TCK’nın ilgili maddesi uyarınca cezayı artırıma ilişkin hükmünün beceriksiz inceleme ile kurulduğunu belirtti. Avukat Saraç, sanığın evinin okula yakınlığı konusunda herhangi bir incelemenin bulunmadığını, bu nedenlerle birincil derece mahkemesinin hükmünün kaldırılarak, müvekkili lehine hükümlerin uygulanmasını talep etti.

Fatih Bilmek

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.