İlk teklif tam başkanlık

  0
  5

  AK Parti başkanlık sistemi ile ilgili takvimi netleştirmeye çalışırken, üstelik kamuoyu gündemine getireceği önerinin hazırlıklarına başladı. Milletvekili ve uzmanlardan oluşan sıcacık kapsamlı bir kurul oluşturuldu. Bu kurul zaman zaman Başbakan Binali Şimşek ile de bir araya gelip öneri metnini yazıyor.

  MHP’YE ÖNERİLECEK

  AK Parti’nin planladığı takvime göre MHP’ye önce bütün başkanlık modeli önerilecek. MHP’den buna takviye gelirse istenen değişiklikler yapılacak. Tam başkanlıkta anlaşma sağlanamaması halinde ise sırasıyla sanki başkanlık, burada anlaşma olmazsa partili cumhurbaşkanı modeli ile ilgili öneriler hazırlanıp MHP’ye sunulacak.

  YENİ METİN HAZIRLANACAK

  Daha önce TBMM’de kurulan Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu başkanlık sistemine ilişkin öneride düzeltmeler yapılması düşünülüyordu fakat “Bu öneri yeni bir anayasa yapılması için hazırlanmıştı. Biz derhal mevcut anayasa üzerinden değişim yaparak sistemi hayata geçireceğiz” denilerek vazgeçildi. 15-20 maddelik yeni metin hazırlığı başladı.

  ANAYASA BIR BIR TARANIYOR

  Kurulan kurul, anayasayı doğru tarayıp başkanlık ile benzer maddeleri bir bir ayırdı. Bu maddelerde yapılacak değişikliklere ilişkin metinler yazılmaya başladı.

  BAŞKANLIK ÇERÇEVESİ ÇİZİLDİ

  AK Parti’nin başkanlık modelinin çerçevesi çizildi. Buna göre başkanlık sisteminin uygulandığı çoğu ülkede olduğu gibi meclis ve senato gibi ikili bir yapı olmayacak. Türkiye’nin ikili yapıyı daha önce denediği ve büyük yaşadığı gerekçesiyle mevcut sistemdeki tekli inşa korunacak. Korunacak olan bir başka şey ise üniter yapı olacak.

  GÜÇLÜ KUVVETLER AYRILIĞI

  Güçlü bir denge denetleme mekanizması ve güçlü kuvvetler ayrılığı sistemi kurulacak. Yani yasama, yürütme ve yargı muhakkak çizgiler ile birbirinden ayrılacak. Başbakanın denetimi muhakkak ölçülerde parlamentoya bırakılacak. Parlamento denetiminin güçlendirilmesi için ABD’de olduğu gibi milli savunma, yargı, içişleri bakanlıkları gibi bir takım bakanların atanmasının meclis onayına bırakılması tartışılıyor. Bunun yanına bir takım üstteki seviye bürokratlar için de meclis onayı aranması gündemde oysa bu iki konuda henüz kesin karar verilmiş değil. MHP’nin hassasiyetleri dikkate alınarak başkan yerine mevcut sistemde olduğu gibi cumhurbaşkanı ifadesinin kullanılmaya devam edilmesine de sıcak bakılıyor.

  ZÜBEYDE YALÇIN