Hava ambulans ekibinin zamanla yarışı

  0
  9

  Recep Bilek

  Sağlık Bakanlığınca ivedi sıhhat hizmetlerinde faydalanılmak üzere 16 ilde konuşlandırılan 17 helikopter ambulanstan biri, Samsun Hava Ambulans Merkezinde bulunuyor. Merkezdeki 2013 model helikopter ambulans ile Samsun’un yanı sıra Tokat, Amasya, Ordu ve Sinop’taki acil vakalarda hizmet veriliyor.

  Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanında yer alan Samsun Hava Ambulans Merkezinde 3 hekim, 2 paramedik, 3 pilot ve 3 yer personeli, vakalara müdahale etmek için gün boyu görev yapıyor.

  Gün doğumunda göreve başlayan ve 112 Komuta Kontrol Merkezinden gelen ihbarın peşinde zamanla yarışmacı hava ambulans ekibi, 4 ila 5 dakika içerisinde havalanarak vakalara müdahale etmek için yola çıkıyor. Ekip, çabucak vaka adresine ulaşıyor.

  Durum uygun doktorun müdahalesinin ardından hasta ya da yaralı belirlenen hastaneye sevk edildikten daha sonra Samsun Hava Ambulans Merkezine dönen ekip, gün batımına değin nöbetini sürdürüyor.

  Samsun Hava Ambulans Merkezi sorumlu hekimi Hakan Kursal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon ve Samsun’da konuşlandırılmış birer helikopter ambulans bulunduğunu söyledi.

  Kullandıkları 2013 model, EC135 tipi, özel donanımlı helikopter ambulans ile Samsun’un yanı sıra komşu iller Tokat, Amasya, Ordu, Sinop’a yakıt ikmali yapmadan gidiş dönüş yapılabildiğini gösteren Kursal, diğer illere ise ikmal yapıldıktan sonra uçabildiklerini belirtti.

  Kursal, Karadeniz Bölgesi’nin dağlık bir araziye sahip olması nedeniyle şiddet şartlarda çalıştıklarına sinyâl ederek, “Bazen helikopteri indirdiğimiz yer ile vakaya ulaştığımız yer aralarında birkaç kilometre oluyor. Bu durumda ambulans helikopterdeki görevlilerimiz tüm medikal müdahale ekipmanlarını sırtlarında taşımak durumunda. Bu, yaşadığımız coğrafyadan kaynaklanan bir zorluk ama buna gönüllü olarak, mutlulukla katlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.