Array

Gündelikçinin sigortası SMS ile yatırılabilecek

ÖZCAN YILDIRIM

Sosyal Emniyet Kurumunun (SGK) GSM operatörleriyle imzaladığı protokol doğruca, ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanların sosyal emniyet bildirim ve ödemeleri SMS yoluyla yapılabilecek.

Konut hizmetlerinde 10 günden eksik çalıştırılanların sosyal güvenlik bildirimlerini kolaylaştırmak isteyen SGK, bildirim ve ödemelerin mobil telefonlarla yapılmasını karşılamak için GSM operatörleriyle meslek birliğine gitti.

Yapılan görüşmelerin arkasından taraflar aralarında, “Konut Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanlar İçin SMS Yolu İle Bildirim ve Mobil Ödeme Projesi”nin hayata geçirilmesi için protokol imzalandı.

Protokolle, evinde 10 günden az sigortalı çalıştıracak kişi, bir defaya kasten TC kimlik numarasını “5510”a SMS atarak kendisini “çalıştıran” olarak kaydettirecek. daha sonra konut hizmetlerinde ayda 10 günden az çalıştıracağı kişinin TC kimlik numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini de tekrar “5510”a SMS atıp, sigortalı için tescil kaydını oluşturacak.

Sigortalı çalıştıran kişinin, sigortalının kaydının yapıldığı ve 1 lira 10 kuruş jurnal sigorta primi ve 1 lira hizmet bedelinin telefon faturasına yansıtılacağı yönünde SMS’i onaylamasıyla da keza sigortalı tescili hem de sosyal emniyet tahsilatı tamamlanmış olacak.

Diğer alanlarda da uygulanacak

Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Kurnaz, mevcut sistemde konut hizmetlerinde 10 günün aşağı çalıştırılanların sosyal emniyet bildirimlerinin belgeyle yapıldığını anımsatarak, GSM operatörleriyle ortaklaşa geliştirdikleri uygulamayla, laf konusu kapsamda çalışanların bildirimlerinin bundan böyle SMS ile yapılabileceğini bildirdi.

Yeni uygulamanın keza vatandaşlar ayrıca de SGK için yardımcı olacağını ifade eden Uyanık, “Bu kullanım bizim için şimdilik deneme niteliğinde. 1-2 aylık sürecek test çalışmalarının ardından hizmete sunacağız. Olumlu sonuçlar aldıktan sonradan öteki alanlarda da faydalanacağız.” dedi.

Dünyaya örnek proje olarak sunulacak

Turkcell Ödeme Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Ayşe Melike Kara, vatandaşın kamuya yapacağı ödemelerde SMS yöntemini kullanmasının büyük rahat sağlayacağını belirterek, bunu SGK ile gerçekleştirecek olmalarının da kayda değer olduğunu söyledi.

Türk Telekom Dijital Ödeme Hizmetleri Direktörü Zeynep Bosna ise bir süredir üzerinde çalıştıkları projenin hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, primleri SMS yolu ile ödemenin kolay olduğu kadar tehlikesiz olduğuna da dikkati çekti.

Vodafone Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ Genel Müdürü Emre Kanaat da uygulamanın keza Türkiye keza de dünyada bir birincil olduğunu dile getirerek, “Bu projeyi dünyaya misal olarak sunacağız.” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Burçlar Nuray Sayari 25 Ağustos 2019 Pazar Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Oğlak Burcu Eylül 2019 Yorumu

Oğlak burcu okurlarımız haftalık oğlak burcu , günlük oğlak burcu yorumu ve eylül 2019 ayı oğlak burcu aşk hayatı ve iş hayatı...

Cushing Sendromu Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Cushing hastalığı nedenleri (Aşırı kortizol salgısı) Çok önemli olmakla birlikte tedavi süreci zahmetli olan bir hastalık türüdür. Bireyin görüntüsü...

Burçlar Nuray Sayari 24 Ağustos 2019 Cumartesi Günlük Burç Yorumları – Astroloji

Günlük Burç Yorumları,Koç Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Boğa Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,İkizler Burcu Yorumu Günlük Burç Yorumları,Yengeç Burcu Yorumu Günlük Burç...

Sevgiliye Söylenecek En Güzel Aşk Sözleri

Sevgilinize söylenecek en anlamlı en güzel aşk ve sevgi sözlerini haberimizde topladık. Mutlu olmak kimin umurunda, sen yanımda ol yeter. Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya onsuz. Sen...