Gülen’in doğduğu mahalleye şehidin adı verildi

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, örgütün Pensilvanya’da yaşayan elebaşı Fethullah Gülen’e tepkiler, memleketi Erzurum’da arttı. Erzurum’un Pasinler İlçesi’ne yan 65 hane 256 nüfuslu Korucuk Mahallesi’nde Rabia- Ramiz Gülen çiftinin 11 çocuğundan üçüncüsü olarak 27 Nisan 1941 tarihinde dünyaya gelen Fethullah Güler Yüzlü’in evinin kapısı, 18 Temmuz gecesi yakılmak istendi. Mahalle sakinleri Fethullah Gülen nedeniyle yollarının bile yapılmadığını, terörist başı ile birlikte anılmak istemediğini söyledi.

TSK’nın başlattığı Fırat Kalkanı harekatının 17’nci günü olan 9 Eylül’de Suriye’nin Rai bölgesinin güneyindeki Tell El Hava Köyü yakınlarında IŞİD militanlarının roketle saldırdığı tankta görevli askerlerden Uzman Er Burak Karakoç şehit oldu. Fethullah Güler Yüzlü ile benzer mahalle doğumlu olan Birgül-Abdurrahim Karakoç çiftinin 2’si erkek 3 çocuğundan en büyüğü olan Burak Karakoç’un yakınları, terörist başıyla anılan mahallenin adının değiştirilmesi için Başbakan Binali Yıldırım’dan destek istedi.

Pasinler Belediyesi meclis kararı ile geçen hafta oy birliği ile Korucuk’un adının değiştirilmesine karar verildi. Karar sonrası Korucuk’un girişine, köy meydanına tabelalar asıldı. Mahallenin ve ilk okulun adının ‘Şehit Burak Karakoç’ olarak değiştirilmesinin arkasından Pasinler Belediye Başkanı Ak Partili Ünsal Sertoğlu, tanık ailesine ve mahalle sakinlerine müjdeli haberi verdi. Şehidin kız kardeşi Nurgül ve amcası Hamit Karakoç ile görüşen Ünsal Sertoğlu şunları söyledi:

“Şehidimizin taziyesinde bulunduğumuzda, ‘artık başkanım bizim mahallemizin FETÖ terör örgütünün ismi ile anılmasını istemiyoruz. Bizim mahallemizin isminin değiştirin’ diye bir istek alınca, biz de büyüklerimize bu taleplerimizi söyledik. Özellikle Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı taziyeye geldiğinde mahallemizden böyle bir istek olduğunu ilettik. Sağolsun o da Başbakanımızı arayarak mahallenin böyle bir talebi olduğunu söylediler. Başbakanımız da yerinde görünce, derhal kolları sıvadık ve Korucuk ismini Şehit Burak Karakoç olarak değiştirmiş bulunuyoruz. Ahali içinde mini bir anket yaptık cümbür cemaat hemfikirdi. ‘Değişsin biz bundan böyle o hainle anılmak istemiyoruz’ deyince ismini değiştirdik. Ayrımcılık yapıp hizmet götürmüyorduk. Korucuk mahallemizin vatanına, milletine, bayrağına bağlı olan en azından yüzde 90 vatandaşımız var. Onlar namına da üzülüyorduk artık bu isim değişikliğinden sonrada kolları sıvadık yolları da yapmaya başladık. İnşallah bundan daha sonra da hizmetlerimiz artarak devam edecektir.”

Anne ve babasının kent haricen olduğunu söyleyen şehidin kız kardeşi Nurgül Karakoç, “Ağabeyim şehit olduktan sonradan aldığım birincil müjdeli haber oldu. Tokat’a dışarı giden anneme ve babama bu müjdeli haberi vereceğim. Belediye başkanımıza ve devlet büyüklerimizi böyle bir karar aldıkları için teşekkür ediyorum. Hiç kimse Korucuk ismini istemiyordu. Mahallenin ilk ve tek şehidi olan ağabeyimin adının verilmesi bizi çok sevindirdi” dedi.

Turgay IPEKLI

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.