Fırat Kalkanı’nda DEAŞ ve PYD hedefleri vuruldu

    0
    6

    Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) göre başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı’nda terör örgütleri DEAŞ’ın 129, PKK/PYD’nin ise 8 hedefi karadan ve havadan vurularak tahrip edildi. DEAŞ’lı 2 teröristin etkisiz ülkü getirildiği harekatta 8 ÖSO askeri öldü, 34 ÖSO mensubu da yaralandı.

    66 gündür sürekli harekatta terör örgütü DEAŞ’ın 129, PKK/PYD’nin ise 8 hedefi karadan kasırga obüsleri ve çok namlulu roketatarlarla, havadan ise uçakların sortileriyle bombalanarak tahrip edildi. 2 DEAŞ’lı teröristin etkisiz ülkü getirildiği harekatta yaşanan çatışmalarda ÖSO’nun 8 askeri yaşamını yitirdi, 34’ü de yaralandı. 1 mayın ve 5 el yapımı patlayıcının da kontrollü olarak tahrip edildiği harekatın son durumuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

    “Rakip unsurlardan oluşan Özel Ödev Baskı Grubunca, karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Aktarin güneyinde yer alan Tall Jijan, Ablah ve Duwayr teftiş sağlanmasına karşın çatışmalar devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 8 karşı taraf şehit olmuş ve 34 karşı taraf yaralanmıştır. Rakip unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yanlamasına 164 meskun mahalde yaklaşık 1305 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef saptama vasıtaları ile tespit edilen 127 terör örgütü DEAŞ hedefine ve 8 PYD/PKK hedefine alev destek vasıtaları ile atış yapılarak DEAŞ ve PYD/PKK mensupları baskı altına dargın ve manevra kabiliyetinden mahrum bırakılmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar kadar; hava harekatı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak yerde bekler uçak görevlendirilmiştir. Koalisyon güçleri göre, Numan meskun mahallinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik icra edilen 2 hava harekatı sonucu 2 DEAŞ mensubu etkisiz ülkü getirilmiş, 1 silahlı vasıta ve 1 ağır tabanca yıkım edilmiştir. DEAŞ’ten temizlenen bölgelerde muhaliflere yardım sağlayan patlayıcı madde saptama ve imha timlerimiz göre 1 mayın ve 6 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak yıkım edilmiş, harekatın başından bugüne değin çoğu tuzaklanmış 32 mayın ve 1362 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz ayla getirilmiştir.”