Fındık bugün yeniden 13 lirayı gördü

Karan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eylül ayında 14-15 lira sevisinde seyreden fındık fiyatının son dönemde pazarda oluşan panik havası nedeniyle 12 liraya değin indiğini anımsattı.

Hafta içerisinde pazardaki panik havasının dağılmasıyla birlikte fındık fiyatının da tekrar toparlandığını kaydeden Karan, “Uzun süredir 12 ile 12,75 lira arasında işlem gören fındık fiyatı toparlanarak bugün 13 liraya yükseldi. Bugün serbest piyasada 50 randıman fındık fiyatı 13 lirayı gördü. Randıman farkı ile bu fiyat azıcık daha yükselmekte” diye konuştu.

Giresun Ziraat Odası olarak fiyat tartışmalarına girmek istemediklerini, o nedenle gelecek aylar için üreticileri beklentiye sokmamak ve hatalı yönlendirmemek için fiyatla ilgili değerlendirmelerde bulunmaktan kaçındıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Fiyat tartışmaları veya söylemleri üretimiz üstünde hatalı intibalar bırakıyor. Özellikle ‘yükselecek’, veya ‘fiyat şuralara değin çıkacak’ biçiminde ifadeler maalesef çiftçiyi beklentiye sokmaktadır. Çoğaltma beklentisi içerisine giren çiftçimiz ansızın fiyat zihin mağduriyet yaşıyor. Biz daima söylüyoruz, fındığın fiyatını üreticinin tavrı belirlemektedir. O nedenle kendilerine tavsiyemiz akıllarındaki fiyata tarafından hareket etsinler. Spekülasyonlara kulak asmasınlar ve piyasayı iyi takip ederek akıllarındaki ile pazardaki fiyat örtüşünce ürünlerini değerlendirsinler”

Atakan Çıtlak

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.