FETÖ’nün emniyet yapılanmasına 34 gözaltı

  0
  1

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Evliya Gayretli tarafından FETÖ’nün emniyet yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma dahilinde, daha önce ”Bylock” kullandığı için gözaltına alınan bir takım polislerin ifadeleri doğrultusunda, örgütle benzer yeni isimlere ulaşıldı.

  Yeni isimlerin saptama edilmesinin arkasından harekete geçen savcılık, 11’i halen görevli polis, 9’u sivil almak üzere 34 kesin olmayan hakkında nezaret kararı verdi. Talimatı bölge güvenlik ekipleri, İstanbul Merkezli 9 ilde işlem başlattı.

  Hem şüphelilere hakkında nöbetçi hakimlikçe arama ve el sıralama kararı da verildiği öğrenildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Evliya Çalışkan göre şifreli yazışma uygulaması ”ByLock”u kullanan emniyet mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, söz konusu programı kullandığı tespit edilen polisler daha önce ayrı tarihlerde gözaltına alınmıştı.

  Laf konusu güvenilmez polislerden 175’i ”terör örgütüne aza olmak” suçundan tutuklanmış, 10 polis ise etkin pişmanlıktan yararlanarak adli denetleme şartıyla bağımsızlık bırakılmış, soruşturmayı yürüten savcılığa örgüt ve ”Bylock” ile ilgili data vermişlerdi.

  Ayrıca, yeniden iki gün önce 123 polis hakkında ”Bylock” programını kullandığı gerekçesiyle gözaltı kararı verilmiş, bunlardan 81’i gözaltına alınmıştı.

  Muhammed Enes Can